Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Jaroslav Kubera se stal předsedou Senátu. Porazil Hampla z KDU-ČSL i Horníka ze STAN

Předsedou senátu byl zvolen zkušený politický matador Jaroslav Kubera (ODS). Ve středu zvítězil ve druhém kole první volby, když získal 46 hlasů. Naproti němu stáli Václav Hampl z KDU-ČSL Jan Horník ze STAN. Celkem se hlasování zúčastnilo na 80 senátorů, z čehož 3 hlasy byly neplatné. Pro zvolení předsedou Senátu je třeba získat nadpoloviční většinu hlasů všech přítomných senátorů. Nevolí se jen předseda, ale i místopředsedové. Po 10 letech se jejich počet opět dostal na číslo pět, oproti obvyklým čtyřem.

Na úvodu schůze promluvil končící předseda Senátu Milan Štěch, kterého nahradí právě Kubera. Senátorům, kteří ve své funkci končí, popřál hodně štěstí a zároveň přivítal členy nové. Následovala státní hymna a složení senátorského slibu.

Před prvním kolem hlasování mohli kandidáti vystoupit s projevem. Zkušený politik Kubera ve své řeči zdůrazňoval zejména zachování hodnot jako demokracie a svoboda. Dále neopomněl zmínit důležitost Ústavy. Za klíčové považuje i sounáležitost klubů. Připustil ovšem, že v rámci jednání o běžných zákonech se jejich názory mohou lišit.

Naopak Hampl ve svém projevu zmínil zejména důležitost vztahu k mezinárodním společenstvím jako EU a OSN. Byl rozhodnutý usilovat o „konstruktivnější přístup“. Po výsledcích voleb se netajil svým zklamáním. Doslova řekl, že je to jedna z jeho „prvních volebních porážek“. Ke svému protějšku Kuberovi dodal jen tolik, že si vybral poněkud sarkastičtější přístup, než by si vybral on sám.

V prvním kole volby vypadl kandidát hnutí STAN Jan Horník. Ve své řeči neopomněl poděkovat Štěchovi a podotkl, že úkolem Senátu by mělo být navázání vztahů s mladou generací a obecně zavést otevřenou komunikaci s lidmi. Rovněž si povzdychl nad tím, že Senát bude mít co dělat, aby prosadil projednávání zákonů ve dvouměsíční lhůtě. Nyní je tato lhůta dlouhá pouze měsíc.

Správného předsedu Senátu Kubera definuje jako politika, který kvalitně komunikuje s hlavou státu, premiérem i předsedou dolní komory. Na nově nabytém postu hodlá setrvat po celou dobu, tedy šest let. „Nechceme být chudším otloukánkem Sněmovny. Peníze, o ty jde vždy v první řadě, budu se snažit, abychom pro Sněmovnu byli horní komorou a aby nás nezkoušela na tom, že nám nedá peníze,“ řekl po svém zvolení. Končícímu předsedovi Milanu Štěchovi pak poděkoval za příkladnou reprezentaci Senátu.

Po volbách se obměnila třetina Senátu. Mezi novými členy jsou také neúspěšní kandidáti na prezidenta Marek Hilšer, Jiří Drahoš a Pavel Fischer. Připojil se k nim i bývalý policejní prezident Martin Červíček nebo exposlankyně TOP 09 Jitka Chalánková. Nejmladším zákonodárcem je Pirát Lukáš Wagenknecht.