Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Senát vyzval premiéra Andreje Babiše k rezignaci

Poslední kauza předsedy hnutí ANO Andreje Babiše s údajným únosem jeho syna na Krym vyvolala pobouření v horní i dolní komoře Parlamentu. Zatímco poslanci se šikují k hlasování o vyslovení nedůvěry vládě, senátoři dnes přijali usnesení, v němž premiéra Andreje Babiše vyzvali k rezignaci.

„Senát Parlamentu ČR považuje účast Andreje Babiše ve vládě ČR do konce vyšetřování podezření z dotačního podvodu ve věci společnosti Čapí hnízdo za nepřijatelnou,” stojí v usnesení. Senát své stanovisko přijal poté, co předseda vlády ke kauze senátorům nepřišel poskytnout vyjádření. Babiš se z jednání omluvil a náhradní termín nenabídl.

Usnesení podpořila i většina senátorů vládní ČSSD, zástupci ANO se hlasování zdrželi, nebo byli proti. Celkem pro usnesení hlasovalo 59 senátorů ze 73 přítomných, proti návrhu byli jen 4 senátoři. „Senát obrazně vyjádřil vládě nedůvěru, neboť vyjádřil nedůvěru Andreji Babišovi v jeho funkci premiéra,“ řekl po schválení usnesení jeho navrhovatel, předseda senátorského klubu ODS Miloš Vystrčil.

Diskuse před hlasováním o návrhu byla pestrá a zajímavá. Mnozí senátoři poukazovali na to, že premiér jako předseda Bezpečnostní rady státu, která má přímý vliv na Generální inspekci bezpečnostních sborů, může ovlivňovat vyšetřování.

Další senátoři upozornili na zřejmý úmysl ukrýt Babiše juniora před českými orgány činnými v trestním řízení. „Nemůžeme přehlédnout, se že syn nacházel na místě, kde se jen tak někdo nacházet nemůže. Horší by snad mohla být jen Severní Korea,“ řekl místopředseda Senátu Milan Štěch (ČSSD). Čerstvého senátora Pavla Fischera (nezávislý) zarazil fakt, že se syn premiéra ČR ocitl na Krymu, kde se několik týdnu nacházel jen ve společnosti ženy, která mluví pouze Rusky. Podle Tomáše Goláně (Senátor 21) se lze na Krym dostat jen s vědomím ruských tajných služeb.

Místopředseda Senátu a jeho dlouholetý předseda Milan Štěch (ČSSD) nicméně neočekává, že současná situace vyústí do takové vládní krize, která by vedla k předčasným volbám. Politici jsou podle něj schopni situaci vyřešit. „To, že hnutí ANO vyhrálo volby, ještě neznamená, že musí být premiérem trestně stíhaná osoba. Věřím, že je v hnutí více lidí než Andrej Babiš. Nikdo jim nebere právo mít svého premiéra.“ shrnul senátor Václav Hampl.