Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Prezident Zeman pohrdá Parlamentem, tvrdí opozice

V souvislosti s momentální vládní krizí prezident Miloš Zeman ve čtvrtek v televizním rozhovoru prohlásil, že kdyby poslanci příští pátek vyslovili nedůvěru současnému kabinetu, sestavením vlády by opět pověřil Andreje Babiše. Prezidentův výrok pobouřil opoziční poslance, kteří takové řešení považují za pohrdání vůlí Parlamentu.

K odstoupení premiéra Babiše svým usnesením už ve středu vyzval Senát, Poslanecká sněmovna bude hlasovat o vyslovení nedůvěry vládě příští pátek.

„Pokud Parlament vysloví nedůvěru vládě v důsledku aféry, která je spojena s premiérem, pak by měl prezident takové rozhodnutí respektovat a snažit se vyřešit politickou krizi tím, že najde jiného kandidáta schopného sestavit vládu,“ komentoval prezidentův příslib předseda TOP 09 Jiří Pospíšil. Zeman by podle něj východisko z případné krize nehledal, ale naopak ji prohluboval.

Opozice zatím nemá v Poslanecké sněmovně zajištěnou potřebnou většinu 101 hlasů pro vyslovení nedůvěry, místopředseda STAN Petr Gazdík je ale přesvědčen, že i tak má hlasování smysl. „Poslanci, kteří zvednou ruku pro nedůvěru vládě, dávají Babišovu kabinetu jasný signál, že trestně stíhaný premiér v kauze, kterou může ovlivňovat, je pro tuto zemi špatně,“ uvedl.

Ani Gazdíkovi se nelíbí strategie, kterou nastínil prezident. „Pokud mluví (Miloš Zeman – pozn.) o měsících vládnutí kabinetu v demisi, tak jen pokračuje ve své politice natahování ústavy. Je to smutné a pro budoucnost české demokracie hodně špatné,“ napsal Gazdík.

Předseda KDU-ČSL, poslanec Pavel Bělobrádek uvedl, že ho Zemanův postoj nepřekvapuje. „Hlasování smysl má. Jinak bychom legitimizovali tu strašnou ostudu a rezignovali. Naopak musíme být vytrvalí a důslední.“

Poslanecký klub ODS plánuje v pátek také hlasovat pro vyslovení nedůvěry, nicméně předseda Petr Fiala na Twitteru napsal, že situace se stále vyvíjí. „Výrok prezidenta Zemana chápu jako momentální vyjádření podpory Andreji Babišovi, ne jako definitivní postoj hlavy státu,“ uvedl. Předseda ODS je každopádně přesvědčen, že otázky kolem Babiše neumožňují, aby do vyšetření případu pokračoval ve funkci premiéra.