Prezidenti ve světě

Aktuality o dění v zahraničí 

Bývalý Trumpův poradce plánuje spolupráci s maďarským premiérem Viktorem Orbánem

Někdejší volební stratég amerického prezidenta Donalda Trumpa Steve Bannon plánuje spolupráci s maďarským premiérem Viktorem Orbánem. Maďarskému premiérovi pomůže s nadcházející volební kampaní při květnových volbách do Evropského parlamentu. O svém rozhodnutí veřejnost informoval v televizi RTL.

Politicky krajně pravicový Bannon uvedl, že v Budapešti již několikrát byl a s Viktorem Orbánem se setkal. Bannon letos navštívil i Českou republiku, na začátku podzimu jednal v Lánech s prezidentem Milošem Zemanem. Tiskový mluvčí Hradu Jiří Ovčáček poté médiím sdělil, že se Zeman při schůzce zaobíral zejména tématem mezinárodního terorismu, který náš prezident vnímá jako nejvíce „hořící problém“ této doby.

Bývalý šéf ultrakonzervativního serveru Breitbart a bývalý Trumpův spolupracovník také stojí za založením seskupení s názvem Hnutí, v angličtině „The Movement“. Primárním cílem Hnutí je zesílit postavení nacionalistů a populistů v parlamentu EU. „Od nynějška strávíme v Maďarsku spoustu času. Kdyby to bylo možné, umístil bych sídlo Hnutí v Budapešti, ale očividně by to nebylo praktické,“ prohlásil Bannon.

Maďarský premiér je záměrem Bannonova Hnutí potěšen. Oceňuje, že někdo z daleké USA má zájem o situaci v Evropě. Těší se na proud konzervativních myšlenek oproti těm liberálním, se kterými Bannon zajisté postupně přijde.

Evropský parlament toto září dal zelenou návrhu Komise, aby EU započala sankční řízení proti Maďarsku. Maďarsko údajně ohrožuje hodnoty Evropské unie a hrozí mu kvůli tomu odebrání hlasovacích práv.