Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Zeman v Lánech ujistil Babiše o své podpoře, sestavením vlády by ho pověřil znovu

Prezident Miloš Zeman se v pondělí na zámku v Lánech setkal s předsedou vlády Andrejem Babišem. Hovořili spolu o politické krizi, která vypukla po zveřejnění informací o synovi premiéra. Zeman ujistil Babiše, že pokud by došlo k pádu jeho kabinetu, tak ho sestavením vlády pověří znovu. Andrej Babiš by tak díky Zemanovi mohl sestavovat vládu už potřetí.

Po zhruba hodinu a půl dlouhém setkání s hlavou státu o tom novináře informoval sám premiér. Prozradil, že s prezidentem mluvili o návštěvě v Paříži, kde se Babiš setkal se spisovatelem Milanem Kunderou, konferenci o Libyi v Palermu i o nadcházející návštěvě Zemana v Izraeli. „Potom jsme mluvili o rodinách, o dětech a o důvěře vládě,“ dodal Babiš.

„Pan prezident zopakoval, co řekl veřejně. Pokud by padla vláda, pověří mne sestavením nové vlády,“ uvedl premiér. Jediným důvodem, proč by jeho kabinet mohl padnout je podle něj to, že „někteří lidé neakceptují to, že ve volbách prohráli a chtějí to měnit jinými prostředky“.

Vládní krizi odstartovala před týdnem skrytě natočená reportáž s Andrejem Babišem mladším. Obvinil v ní svého otce, že ho jeho spolupracovníci drželi kvůli kauze Čapí hnízdo na Krymu. Babiš to odmítl, syn podle něj trpí schizofrenií, musí se léčit a být pod dohledem. Babiš mladší v reakci na to obvinil svého otce ze lži.

Opozice kvůli informacím o nedobrovolné cestě premiérova syna na Krym svolala na pátek mimořádnou schůzi Poslanecké sněmovny. Dost sil pro vyslovení nedůvěry ale se 92 hlasy zatím nemá. ČSSD a KSČM se ještě nerozhodly, jak se při pátečním hlasování zachovají. Babiš uvedl, že sám nikdy dobrovolně neodstoupí a názor nezměnil ani po sobotních demonstracích požadujících jeho demisi. Pokud by sněmovna jeho vládě vyslovila nedůvěru, přijal by nabídku prezidenta, aby sestavil i další kabinet.