Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Opozice vyzvala prezidenta, aby v případě pádu vlády nejmenoval Babiše premiérem

V pátek proběhne v Poslanecké sněmovně hlasování o vyslovení nedůvěry vládě, které vyvolali opoziční poslanci. Ač se zatím nezdá pravděpodobné, že by opozice dokázala získat potřebných 101 hlasů, předsedové nevládních stran se připravují i na tuto variantu. Společně proto vyzvali prezidenta Miloše Zemana, aby v případě pádu vlády nejmenoval Andreje Babiše znovu premiérem.

Předsedové ODS, Pirátů, KDU-ČSL, TOP 09 a STAN se na výzvě prezidentovi republiky shodli na úterní koordinační schůzce. Opoziční politici současně požadují po Babišovi, aby věrohodně vysvětlil okolnosti cesty svého syna na Krym. Opozice za vhodné řešení politické krize považuje tzv. slovenský model, tedy pokračování stávající koalice bez premiéra Andreje Babiše.

Zatímco poslanecký klub KSČM slíbil při pátečním hlasování Sněmovny plnou podporu Babišovu kabinetu, SPD ústy svého předsedy Tomia Okamury potvrdila, že celý klub hnutí bude hlasovat pro nedůvěru. Osud vlády Andreje Babiše tak podle všeho bude v rukou ČSSD. Ve straně zatím nepanuje jednotný názor na řešení krize a jednání budou zřejmě trvat do poslední chvíle. Předseda TOP 09 Jiří Pospíšil optimisticky věří i v protivládní hlasy poslanců ANO. „Složili slib, že budou hájit zájmy České republiky. Je jednoznačně v zájmu České republiky, aby padla vláda Andreje Babiše,” uvedl.

„Toto je příklad odpovědného a konstruktivního jednání opozice. Nehrajeme žádné mocenské hry. Naopak se velmi odpovědně snažíme vyřešit problémy, které v naší zemi kvůli Andreji Babišovi vznikly. Nedovedeme si představit, jak by si Andrej Babiš, pokud by vláda nepadla, nebo sám neodstoupil, poradil se střetem zájmů a jak by byl s to nestranně vykonávat funkci premiéra,“ prohlásil na úterní tiskové konferenci předseda ODS Petr Fiala. „V pátek bude na každém poslanci, zda se přihlásí k principům politické kultury, nebo bude krýt to, co se kolem premiéra děje,“ doplnil předseda STAN Petr Gazdík.

Premiér Andrej Babiš vlastní demisi striktně odmítá. „Určitě nerezignuji. Pravda je na mé straně. Pravda vítězí. A pravda musí zvítězit,“ prohlásil. Předseda hnutí ANO navíc může počítat s podporou prezidenta Miloše Zemana. Ten Babiše v pondělí ubezpečil, že jej v případě pádu vlády pověří sestavením nového kabinetu.