Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Prezidentská kancelář má na příští rok jako dar pro návštěvy přichystány hodinky Prim

Kancelář prezidenta republiky má mimo jiné na starost protokolární povinnosti, mezi které patří i zajišťování darů pro státní návštěvy z ostatních zemí. Server lidovky.cz informoval o tom, že na příští rok Hrad objednal desítku originálních hodinek značky Prim.

Hodinky z produkce tradičního českého výrobce Prim jsou vyzdobeny malým státním znakem v číselníku a nápisy „Pravda vítězí“ v několika světových jazycích na víčku. Speciální číslovaná edice hodinek s názvem Prim Lev Q vychází z modelu Prim Svatováclavské 40 Q, od kterých se liší právě jen unikátním zdobením. Za jeden kus Pražský hrad zaplatil 15 tisíc korun.

„Jedná se o dar prezidenta republiky významným zahraničním návštěvám, hlavám států či předsedům vlád v rámci zahraničních cest pana prezidenta nebo návštěvám cizích hlav států či předsedů vlád v České republice,“ přiblížil novinářům ředitel hradního protokolu Vladimír Kruliš.

Jako obvykle se našli kritici, kteří objednávku hodinek pro cizí státníky shazují. Někdejší ministr zahraničí Cyril Svoboda se domnívá, že hodinky za několik tisíc korun nejsou důstojnou pozorností. „Dar nemusí být drahý, ale měl být adresný tomu, komu se dává. To znamená, že nevytáhnu ze skříně hodinky, kterých tam mám deset, a jedny vytáhnu. V takovém případě na jmenovaného nemyslím,“ řekl Svoboda reportérům. „Cizí hlava státu nebo premiér je stejně užívat nebude, navíc s nápisem ‚Pravda vítězí‘. Proč by je nosil?“ dodal bývalý šéf české diplomacie.

Kritika rozzlobila hradního mluvčího Jiřího Ovčáčka. „Když hodinky stojí 15 tisíc, novináři je slovně poblinkají, že jsou levné. Kdyby stály 150 tisíc, budou vřískat, že jsou drahé. Česká žurnalistika se válí v bahně,“ poznamenal.