Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Ministerstvo zrušilo napomenutí za spálení rudých trenek na Hradě

Ministerstvo životního prostředí zrušilo napomenutí, které udělila Česká inspekce životního prostředí (ČIŽP) prezidentské kanceláří za spálení obřích červených trenýrek v Lumbeho zahradě na Pražském hradě. Inspekce podle něj neměla vést přestupkové řízení s prezidentskou kanceláří, ale s Českou republikou.

Velké rudé trenky v roce 2015 vyvěsila na Hradě umělecká skupina Ztohoven. V převlečení za kominíky tehdy vyšplhali na střechu paláce Pražského hradu a vyměnili prezidentskou standartu za trenky. Svou akcí chtěla skupina protestovat proti chování prezidenta.

Miloš Zeman později trenky získal od Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových a za přítomnosti novinářů je v polovině června nechal spálit. Své gesto vyložil tak, že politika by se měla dělat na základě výměny argumentů, nikoli na základě spodního prádla. ČIŽP kvůli „prezidentskému ohníčku“ obdržela dva podněty na možné porušení zákona o ovzduší pálením jiných než rostlinných materiálů v otevřeném ohništi. V srpnu proto inspekce zahájila s prezidentskou kanceláří přestupkové řízení a udělila jí napomenutí.

„Odvolací orgán dospěl po přezkoumání rozhodnutí České inspekce životního prostředí k závěru, že ČIŽP formálně pochybila, když vedla řízení s organizační složkou státu, v tomto případě s Kanceláří prezidenta republiky, která nemá právní subjektivitu, a ne s Českou republikou,“ vysvětlila České televizi důvody pro zrušení rozhodnutí mluvčí ministerstva životního prostředí Petra Roubíčková.