Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Prezident Zeman zahájil státní návštěvu Izraele

Prezident Miloš Zeman v neděli zahájil čtyřdenní státní návštěvu Izraele, doprovází ho manželka Ivana a početná řada českých podnikatelů. Na programu je setkání s vedoucími politickými představiteli země a několik podnikatelských akcí. Miloš Zeman také jako první český státník promluví v izraelském parlamentu Knesset. Prezidenta čeká i slavnostní otevření Českého domu v Jeruzalémě.

Zeman s částí delegace odletěl v neděli dopoledne, dvě hodiny poté je následoval druhý vládní letoun s podnikateli a novináři. Prvním bodem programu českého prezidenta byla zastávka na národním hřbitově, kde je pohřben Theodor Herzl, rakousko-uherský židovský novinář, nejvýznamnější představitel sionismu a „duchovní otec“ státu Izrael.

V neděli večer se Zeman v hotelu King David, kde je ubytován, zúčastnil slavnostního podpisu sedmi smluv, dohod a memorand. V úvodním projevu poznamenal, že Izrael je technologická velmoc, a proto i podepisované dokumenty jsou zejména z oblasti vědecko-technické spolupráce. Dodal, že ČR ale může nabídnout i výrobky z jiné oblasti, zmínil se přitom o firmě Tatra Trucks.

Dnes se prezident setkal se svým izraelským protějškem Reuvenem Rivlinem. Izraelský prezident nazval Zemana „přítelem židovského lidu a Izraele“ a ocenil přátelské diplomatické vztahy obou zemí. Zeman odvětil, že Izrael je jeho druhou zemí a pozval Rivlina do Prahy. „Doufám, že Czechia se stane i vaší druhou zemí,“ řekl Rivlinovi.

Aby prezident Zeman zdůraznil pevné přátelské pouto ke státu Izrael, nazval jeho palestinského protivníka hnutí Hamás teroristickou organizací. Zopakoval také, že plně podporuje přesun českého velvyslanectví z Tel Avivu do Jeruzaléma po vzoru USA. Tato symbolika je pro Izraelce důležité téma, ale okolní arabské země to vnímají jako téměř nepřátelský akt.

Prezident Zeman si svoji návštěvu Izraele zatím velice pochvaluje, našel ale i jednu nepříjemnost. V hotelovém totiž v minibaru nenašel alkohol. „Ďábel tkví v detailu,“ komentoval to se smíchem Zeman nad sklenkou bílého vína během podpisu memorand o vzájemné spolupráci Česka a Izraele.