Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Ministerstvo financí v pondělí vydá zvláštní emisi dluhopisů k výročí republiky

U příležitosti 100. výročí založení Československa vydá ministerstvo zvláštní dluhopisy. Prodej emise s názvem Dluhopis Republiky bude zahájen v pondělí, oznámila na tiskové konferenci ministryně financí Alena Schillerová (ANO). Cílem je nabídnout občanům konzervativní a stabilní formu zhodnocení úspor a zvýšit podíl občanů na financování státního dluhu.

Splatnost dluhopisu bude šest let a jeho výnos nebude pravidelně vyplácen, ale reinvestován jednou ročně do stejné emise dluhopisů. Dluhopisy si budou moci koupit pouze fyzické osoby a budou vedeny na konkrétní jméno. V rámci jednotlivých upisovacích období, která na sebe navazují, si mohou zájemci pořídit dluhopisy v minimální hodnotě 1000 Kč a maximální hodnotě jeden milion korun. Objem emisí není předem stanoven.

První tzv. úpis, tedy možnost si dluhopis závazně objednat bude trvat od pondělí 3. prosince do 18. ledna 2019, emise dluhopisů bude následně vydána 1. února 2019. U první emise bude průměrný roční výnos bude činit 2,07 procenta, uvedla ministryně financí.

Dluhopisy Republiky budou vydávány v nominální hodnotě jedna koruna. Do konce roku 2012 zákon umožňoval, aby se z korunových dluhopisů neplatila daň, což řada firem využila k daňové optimalizaci. Dluhopis Republiky tak podléhá standardní 15procentní srážkové dani.

S vydáváním státních spořicích dluhopisů pro občany začal ministr financí Miroslav Kalousek v roce 2011. Zatím poslední emisi vydalo ministerstvo financí v červnu 2014. Mnozí možná pamatují také povodňové dluhopisy z roku 1997, kdy stát vydal téměř 1 milion dluhopisů v hodnotě 100 a 10 000 korun.