Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Novým velvyslancem na Slovensku se stal bývalý policejní prezident Tuhý

Novým velvyslancem České republiky na Slovensku se oficiálně stal bývalý policejní prezident Tomáš Tuhý. Ve středu odpoledne předal slovenskému prezidentovi Andreji Kiskovi pověřovací listiny. Nástupní audience nového českého velvyslance se konala v Grasalkovičově pálaci v Bratislavě, sídle slovenské hlavy státu.

Generálporučík Tuhý skončil ve funkci šéfa policie na základě vlastního rozhodnutí k 31. říjnu. Na slovenském velvyslanectví vystřídá manželku prezidenta Václava Klause Livii, která z velvyslanectví odešla letos na jaře. Livia Klausová svůj odchod zdůvodnila tím, že chce trávit více času s rodinou a vnoučaty. V mezidobí ambasádu dočasně vedl jako chargé d’affaires Pavel Sladký, vedoucí politického a obchodně-ekonomického oddělení velvyslanectví.

Tuhý po nástupní audienci novinářům řekl, že v rámci svého mandátu se chce zabývat i projektem zřízení Českého domu, jehož neexistenci při návštěvách Slovenska kritizoval prezident Miloš Zeman. Prostor by měl sloužit kromě obvyklých účelů také rozvíjení spolupráce mezi českými a slovenskými kraji.

Už minulý týden se Tuhý sešel se slovenským ministrem zahraničí Miroslavem Lajčákem, tématem schůzky byla prý kromě jiného debata o bilaterálních vztazích mezi oběma státy, jejichž vysokou úroveň čeští i slovenští politici dlouhodobě oceňují.