Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Pandy nebudou, Zeman si o ně v Číně neřekl, tvrdí ředitel ZOO

Ředitel pražské zoologické zahrady Miroslav Bobek oznámil, že ZOO pozastavila projekt expozice pand velkých a langurů čínských. Důvodem je podle něj to, že Miloš Zeman čínského prezidenta Si Ťin-pchinga o pandy nepožádal a pro Česko je nezískal. V chystaném pavilonu za 200 milionů korun podle něj bude možné chovat jiné druhy zvířat.

„Prezident Zeman svůj čínský protějšek o pandy velké nepožádal a pro Českou republiku je nezískal. To jsou bohužel politické kroky, které nejsme schopni ovlivnit a bez nichž získání pand nepřipadá v úvahu,“ uvedl Bobek. Pandy podle něj mohou být v připravovaném pavilonu nahrazeny například medvědy pyskatými.

Osočování prezidenta kvůli tomu, že „nepřivezl pandu“ ovšem rozzlobilo mluvčího Pražského hradu Jiřího Ovčáčka. „Komičtí čeští novináři, kteří vesměs smrtelně nenávidí Čínu, se náhle stali největšími pandofily. A společně s ředitelem pražské ZOO zcela účelově útočí na pana prezidenta. Tak aby bylo jasno: Úkolem prezidenta republiky je ekonomická diplomacie, ne shánět pandu.“ napsal.

Důvodem, proč se zčistajasna začalo mluvit o černobílých šelmách v pražské ZOO je podle Ovčáčka zášť novinářů, kteří nechtějí psát o Zemanově nadmíru podařené návštěvě Izraele. „Až do Jeruzaléma bylo cítit, jak mnoha českým novinářům pije krev mimořádný úspěch návštěvy pana prezidenta u přátel v Izraeli. Nepřekvapí proto, že násobně větší zájem věnují pseudokauze s pandou a bambusem,“ komentoval mluvčí náhlou vlnu zájmu o pandy.

Čína pandy velké využívá v rámci diplomacie, neboť tato ohrožená šelma se jinde na světě nevyskytuje. Pandy se tak dostanou do ZOO jen v těch zemích, které mají s Čínou dobré vztahy. Od roku 1958 do 1982 věnovala Čína 23 pand do celkem devíti zemí. Takovýmto způsobem se dostaly pandy například do USA či Velké Británie.

V současnosti už Čína vzácné pandy pouze zapůjčuje. Délka pronájmu je 10 let a pokud během této doby dojde k narození pandího mláděte, je výhradně majetkem Čínské lidové republiky a musí se do ní vrátit. Cena zápůjčky je přibližně milion dolarů ročně. V Evropě se těmito zvířaty mohou pochlubit například zoologické zahrady ve Vídni, Madridu nebo Edinburghu.