Prezidenti ve světě

Aktuality o dění v zahraničí 

Donald Trump zrušil schůzku s Putinem kvůli zadrženým ukrajinským námořníkům

Prezident Spojených států Donald Trump cestou do Argentiny na twitteru oznámil, že ruší dohodnutou schůzku a ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Setkání se mělo uskutečnit v rámci summitu G20 v Buenos Aires. Jako důvod uvedl, že Rusko nepropustilo ukrajinské námořníky, zadržené v souvislosti s incidentem v Azovském moři.

Námořní spor vypukl poté, co se dva ukrajinské dělové čluny a jeden remorkér pokusily proplout Kerčským průlivem z Černého do Azovského moře, kde má ukrajinské námořnictvo základnu. Rusko bez ohledu na mezinárodní právo odmítlo povolit ukrajinským lodím proplutí přes jím kontrolovanou námořní cestu. Incident skončil tím, že ruská strana přímo na moři ukrajinské lodi napadla, zaútočila na ně palubními zbraněmi a nakonec je donutila doplout do ruského přístavu v Kerči. Tři ukrajinští vojáci jsou zraněni a celkem 24 mužů se ocitlo v ruském zajetí.

„Na základě toho, že lodě a námořníci nebyli navráceni z Ruska na Ukrajinu, rozhodl jsme se, že by bylo pro všechny zúčastněné strany lepší zrušit mou dříve naplánovanou schůzku s Vladimirem Putinem v Argentině. Těším se na opětovné smysluplné setkání hned, jak se situace vyřeší,“ napsal Trump.

Mluvčí Bílého domu Sarah Sandersová k prezidentovu dnešnímu rozhodnutí řekla, že Trump konečný postoj zaujal až na palubě leteckého speciálu Air Force One během letu do Argentiny. Dodala, že se tak stalo po rozmluvě s ministrem zahraničí Mikem Pompeem, personálním šéfem Bílého domu Johnem Kellym a svým poradcem pro otázky národní bezpečnosti Johnem Boltonem.

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov uvedl, že Kreml zrušení schůzky prezidenta Putina s jeho americkým protějškem lituje. Zrušení schůzky nejvyšších představitelů USA a Ruska podle Peskova odsouvá projednání důležitých mezinárodních i bilaterálních otázek na neurčito. Dalším kontaktům s Trumpem se Putin nebrání, dodal mluvčí.