Prezidenti ve světě

Aktuality o dění v zahraničí 

Zemřel bývalý americký prezident George Bush starší

Ve věku 94 let v pátek zemřel 41. prezident USA George Herbert Walker Bush, známý jako George Bush starší. Jako prezident v letech 1989–1993 se proslavil zejména výrazným podílem na konci studené války. Ve Spojených státech byl na 5. prosince vyhlášen den smutku.

„Jeb, Neil, Marvin, Doro a já se zármutkem oznamujeme, že po 94 pozoruhodných letech náš drahý táta zemřel,“ uvedl jeho syn George W. Bush v prohlášení, které prostřednictvím Twitteru tlumočil tiskový mluvčí rodiny Bushových Jim McGrath. Bush bude uložen do hrobu vedle své ženy Barbary v texaském městě College Station, kde sídlí jeho prezidentská knihovna.

Bush starší si získal domácí popularitu díky úspěchu Spojených států ve válce v Perském zálivu v roce 1991. O přízeň voličů ale následně přišel, když porušil slib, že nebude zavádět nové daně. Při druhé kandidatuře na prezidenta jej porazil demokrat Bill Clinton. George Bush starší navštívil Československo roce 1990 a do Prahy zavítal ještě jednou v roce 1999.

Státní pohřeb George Bushe st. proběhne ve středu večer ve washingtonské katedrále. Bohoslužby se zúčastní také současný americký prezident Donald Trump. Prezident Miloš Zeman ani premiér Andrej Babiš se pohřbu nezúčastní, za Česko se tak do Washingtonu vypraví předseda Sněmovny.  „Posledního rozloučení s Georgem H. W. Bushem v USA se za Českou republiku na základě pověření a vzájemné dohody s prezidentem republiky zúčastní předseda Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR Radek Vondráček,“ informoval mluvčí prezidenta republiky Jiří Ovčáček.