Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Ovčáček přednášel na VŠE. Nejvzdělanější tiskový mluvčí v historii, uvedl proděkan

Tiskový mluvčí prezidenta republiky Jiří Ovčáček vystoupil na akademické půdě Vysoké školy ekonomické v Praze. Přednášel na téma „fake news“, tedy falešných zpráv.

„Dezinformace se podílejí i na práci mluvčího prezidenta republiky. Nikoliv v tom slova smyslu, že bych se podílel na šíření dezinformací, ale v tom slova smyslu, že se setkávám s dezinformacemi,” hovořil Ovčáček ke studentům. Dále pak mluvil o tom, jak fake news rozpoznat a jak si ověřovat informace, se kterými se studenti setkávají.

Proděkan VŠE Jiří Ševčík uvedl Ovčáčka do univerzitní posluchárny pochvalnými slovy, kvůli kterým se na něj strhla vlna kritiky na sociálních sítích. „Pouze z toho, jak sleduji dlouhá léta situaci, vám musím říct, že to je asi nejvzdělanější tiskový mluvčí, kterého kdy jaký prezident měl,“ ocenil Ovčáčkův rozhled proděkan. „I když nemá titul, je nejinteligentnější mluvčí prezidenta, zná toho hodně. A nikdo neuměl strhnout takovou pozornost na sebe,” vysvětlil garant kurzu, jehož se Ovčáček zúčastnil.

Když byl Ovčáček v květnu 2016 jedním z hostů kurzu Hospodářská politka pohledem jejich tvůrců, hodnotili někteří lidé na oficiálním facebookovém profilu fakulty jeho pozvání jako ostudu. Letos na jaře sepsali studenti stejného předmětu „Petici proti přednáškám členů vlády bez důvěry na VŠE“, nelíbilo se jim totiž pozvání premiéra Andreje Babiše a jeho ministrů (tehdy ještě v demisi).

„Lorenc na UK, Ovčáček na VŠE. To je výzva pro ostatní univerzity. Měly by si pospíšit, Jakešovi už je 96 let a nebude tu věčně,“ glosoval přednášku poslanec a exministr financí Miroslav Kalousek.