Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Nekontrolovaný vstup muslimů do Česka je nebezpečný, píše NCOZ. Zeman: „Já to říkal“

Národní centrála proti organizovanému zločinu (NCOZ) zveřejnila svou výroční zprávu, ve které označuje nekontrolovatelný vstup lidí praktikujících islám do Česka z hlediska terorismu za nebezpečný. Podle NCOZ existují signály, že v Česku funguje větší množství firem a agentur s majiteli z arabských zemí, které muslimům zprostředkovávají veškerá povolení k pobytu na českém území.

„Nebezpečí v podobě nekontrolovatelného vstupu osob praktikujících islám na území ČR byla již v současné době zaznamenána,“ konstatoval specializovaný policejní útvar, který se jinak zabývá především odhalováním organizované trestné činnosti. Zmíněné agentury podle NCOZ povolení k pobytu často kamuflují doprovodem nemocných lidí a účastí v lázeňském zařízení.

Protimafiánský útvar ve své zprávě dále uvádí, že u těchto osob vstupujících na území ČR „existují indicie o tom, že disponují velkým množstvím finančních prostředků, jejichž původ, odesílatele ani plánovaný účel použití nelze ve většině případů dohledat“.

Výroční zpráva obsahuje také varování, že s ohledem na končící válečný konflikt na Středním východě lze předpokládat přesun bojovníků Islámského státu či jejich příbuzných do Evropy, což s sebou může nést bezpečnostní riziko z pohledu jejich možné radikalizace nebo přípravy teroristického útoku. Pražské Letiště Václava Havla podle zprávy často slouží k tranzitu džihádistů do oblasti bojových operací v Sýrii a zpátky do západní Evropy.

Zprávu Národní centrály proti organizovanému zločinu pochopitelně registroval i prezident Miloš Zeman, který je dlouhodobým odpůrcem nelegální migrace. Jeho vyjádření poskytl redakci iDNES.cz hradní mluvčí Jiří Ovčáček: „Se závěry této zprávy se pan prezident již seznámil, na zmíněné nebezpečí upozorňuje veřejně již řadu let,“ napsal.