Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Hradní stráž oslavila stoleté výročí slavnostním nástupem

Hradní stráž dnes oslavila sto let své existence slavnostním nástupem na nádvoří Pražského hradu. Ceremoniálu se zúčastnil i vrchní velitel ozbrojených sil, prezident Miloš Zeman, který nastoupené jednotce poblahopřál, přednesl projev a na žerď bojového praporu Hradní stráže zavěsil čestnou stuhu.

Hradní stráž byla zřízena 7. prosince 1918 a mezi její hlavní úkoly patří ostraha Pražského hradu, zámku v Lánech a dalších objektů. Organizuje a zajišťuje též protokolární a reprezentační akce prezidenta související s výkonem jeho pravomocí, například při návštěvách představitelů jiných států.

Slavnostního nástupu se zúčastnily desítky příslušníků Hradní stráže, doplnila je také jednotka Čestné stráže prezidenta Slovenské republiky, jízdní čestná stráž s historickou standartou prezidenta republiky z Národního hřebčína v Kladrubech nad Labem a čestné stráže Československé obce legionářské, České obce Sokolské a klubu vojenské historie v historických uniformách.

Prezident ve svém projevu připomněl členy Hradní stráže, kteří se zapojili do zahraniční mise v Afghánistánu. Při té příležitosti označil za „fašistické výtržníky“ lidi, kteří 28. října před předáváním státních vyznamenání ve Vladislavském sále protestovali na nádvoří Pražského hradu. Podle něj totiž nevybíravě okřikovali vyznamenané, mezi nimiž byly i rodiny českých vojáků padlých v Afghánistánu.

„Nařídil jsem Hradní stráži, aby příští oslavu nejvýznamnějšího státního svátku zabezpečila špalírem úcty. Úcty vůči lidem, kteří v životě něco dokázali, nikoli vůči lidem, kteří dokážou pouze řvát,“ nastínil Zeman opatření pro příští rok. „Demokracie se musí umět bránit a spoléhám na to, že v rámci svých kompetencí splní Hradní stráž svoji povinnost,“ uzavřel svou řeč prezident.