Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Sankce proti Rusku jsou zbytečné. EU nemá silného lídra, řekl Zeman v rozhovoru

Prezident Miloš Zeman v minulém týdnu poskytl čtyřicetiminutový rozhovor ruské televizi NTV. V rozhovoru mimo jiné označil protiruské sankce za zbytečné, mluvil také  o novičoku nebo o silných lídrech USA, Číny a Ruska a slabému vedení Evropské unie.

„Sankce jsou vždy zbytečné. Ničemu nepomáhají, naopak poškozují obě strany, ne jen jednu. Z ekonomického i z politického hlediska,” zopakoval Zeman své odmítavé stanovisko k sankcím přijatým vůči Rusku kvůli jeho chování na Ukrajině a Krymu.

Prezident dále hovořil o chybějícím silném vůdci Evropské unie.  „Rusko nepochybně má silného vůdce. Čína má silného vůdce, Amerika má silného vůdce. Najděte mi, prosím, silného vůdce na úrovni Evropské unie. Dívám se nalevo, dívám se napravo, dívám se dopředu, dozadu – silného vůdce prostě nevidím,” zhodnotil absenci čitelného lídra Evropy.

Z řad Zemanových kritiků opět zaznělo, že by měl Senát zahájit proces vedoucí k odvolání Zemana z funkce prezidenta.

„Moskva vede proti Evropské unii hybridní válku. Vede ji i proti České republice. Prezident Zeman kolaboruje s mocností, která proti nám používá lež. Lež muže byt silnější (a lacinější) než tanky. To je základní princip doktríny ruského generála Gerasimova,“ vyjádřil se například europoslanec za TOP 09 Jaromír Štětina.

Posteskl si i jeho stranický kolega Jiří Pospíšil. „Zeman pro ruskou TV řekl, že protiruské sankce jsou k ničemu. Řekl to v momentě, kdy se v EU vážně debatuje o jejich zpřísnění kvůli ruské agresi v Azovském moři. U prokremelského prezidenta ale nemůže takový postoj už snad ani překvapit,“ napsal.