Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Fischer svolal kvůli Zemanovým výrokům senátní výbor, někteří požadují jeho odvolání

Neúspěšný kandidát na prezidenta a nyní čerstvě zvolený senátor Pavel Fischer svolal na příští týden zasedání senátního výboru pro zahraniční věci, obranu a bezpečnost, jehož je předsedou. Na uzavřeném jednání se má výbor zabývat výroky prezidenta Miloše Zemana o Bezpečnostní informační službě (BIS).

Na schůzi výboru by měli dorazit i ředitel Bezpečnostní informační služby Michal Koudelka a ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD). Fischer také do Senátu pozval velvyslance členských zemí NATO. „Je třeba jasně potvrdit spojenecký kurz České republiky,“ vysvětlil.

„Miloš Zeman zpochybňováním práce BIS nebo výroky pro ruskou televizi NTV poškodil Českou republiku. Vrchní velitel ozbrojených sil by přitom měl ukotvení naší země posilovat víc než kdo jiný,“ uvedl senátor Fischer. „Už tu nejde o úvahy, kam patříme. Jde o vystoupení vrchního velitele ozbrojených sil, jímž zpochybnil zahraničněpolitické a bezpečnostní ukotvení České republiky jako spojence,“ doplnil v tiskovém prohlášení důvody, proč svolal bezpečnostní výbor.

Politická bouřka se spustila kvůli tomu, že prezident Miloš Zeman minulý týden označil výroční zprávu civilní rozvědky za „plácání“ a české zpravodajce za „čučkaře“. Své oponenty popíchl pak ještě rozhovorem pro ruskou televizní stanici NTV, kde prohlásil evropské ekonomické sankce proti Rusku za zbytečné a bagatelizoval aféru kolem armádního jedu Novičok.

Někteří politici v reakci na tyto výroky nešetřili kritikou a Senátu dokonce navrhli odvolání prezidenta republiky z funkce. „Senát PČR by měl sehrát svou roli pojistky demokracie a zahájit proces odvolání Miloše Zemana z funkce prezidenta. Byl jsem deset let členem Senátu a proto si dovoluji požádat své senátní kolegy, aby činili. Je to v zájmu země i v zájmu zdraví starého člověka,“ napsal například europoslanec Jaromír Štětina (TOP 09).

Podle prezidentova mluvčího Jiřího Ovčáčka se chce Fischer „jenom zviditelnit“. „Měl by si už konečně uvědomit, že v této zemi panuje svoboda slova. Kdo ji popírá, je přímým ohrožením demokracie,“ napsal.