Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Někdejší prezidentský kandidát Jan Švejnar povede dozorčí radu Letiště Praha

Česko-americký ekonom a pedagog a svého času kandidát na prezidenta republiky Jan Švejnar se stal novým předsedou dozorčí rady Letiště Praha. Švejnar dříve působil jako předseda dozorčí rady Aeroholdingu, jehož je Letiště Praha nástupnickou společností.

Jan Švejnar oznámil svou kandidaturu (tehdy ještě v nepřímé volbě) v prosinci 2007. V prvním kole volby, které proběhlo ve dnech 8. a 9. února 2008 nebyl Švejnar ani jeho protikandidát Václav Klaus zvolen.

Poslanci a senátoři na třetí pokus zvolili prezidentem Václava Klause, což provázela řada nejasností a sporů. Například poslanec Evžen Snítilý (ČSSD) hlasoval proti stranické vůli a rozhodl se nejdříve zdržet hlasování a poté podpořit přímo Klause, kterému dali hlasy i bývalí poslanci sociální demokracie Miloš Melčák a Michal Pohanka. Klausovu zvolení napomohla i neúčast poslankyně Strany zelených Olgy Zubové.

Na podzim roku 2009 pak Strana zelených navrhla Jana Švejnara na post eurokomisaře. Vláda však dala přednost tehdejšímu ministrovi pro evropské záležitosti Štefanu Füleovi.

„Ze dvou dozorčích rad vznikla fúzí jedna, požádali mě, abych byl předsedou, a žádost jsem přijal. Aeroholding byl nad letištěm, jeden ze dvou předsedů dvou dozorčích rad se tak stal předsedou nové rady,“ uvedl Švejnar. Plánuje pokračovat v dobré správě hlavního českého letiště. „Všichni v dozorčí radě máme zájem na tom, aby se letiště výborně vyvíjelo. Doposud jsou výsledky nadmíru dobré, doufám, že to bude pokračovat,“ řekl Švejnar deníku E15.