Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Prezident Zeman přivítal v Lánech premiérku Srbské republiky Anu Brnabićovou

Prezident Miloš Zeman přijal v pondělí v poledne na zámku v Lánech Anu Brnabićovou, premiérku Srbské republiky. Hovořili spolu o ambicích Srbska stát se členem Evropské unie, roli Srbska v regionu a také o ekonomické spolupráci. Výsledkem návštěvy je kromě jiného dohoda o úhradě starých srbských dluhů, Česká republika získá 221,7 milionu korun.

„Tématy jednání byly evropské ambice Srbska, které pan prezident dlouhodobě podporuje, důležitá role Srbska v regionu nebo ekonomická spolupráce,“ informoval prezidentův tiskový mluvčí Jiří Ovčáček. Sdělil také, že prezident přijal pozvání Brnabićové ke státní návštěvě Srbska v příštím roce.

Součástí srbské delegace byl i ministr financí Siniša Mali, z české strany se jednání národních delegací v Lánech zúčastnili například ministr kultury Antonín Staněk (ČSSD), ministryně financí Alena Schillerová (ANO) a český velvyslanec v Bělehradě Tomáš Kuchta.

Ministři financí obou zemí na lánském zámku podepsali dohodu o zaplacení starého srbského dluhu vůči České republice. Dluh Srbska vznikl na počátku 90. let jako vyúčtování vzájemného obchodování mezi Českou a Slovenskou federativní republikou a Socialistickou federativní republikou Jugoslávie, po jejímž rozpadu přešla poměrná část dluhu na Srbskou republiku. „Sjednání dohody o řešení srbského dluhu přispěje k dalšímu zlepšení našich vzájemných vztahů, které tato historická záležitost zatěžovala,“ uvedla po podpisu dohody ministryně financí Alena Schillerová (ANO).

V odpoledních hodinách pak srbská premiérka jednala s českým protějškem Andrejem Babišem (ANO), setkala se i s předsedou Senátu Jaroslavem Kuberou (ODS). Hlavním tématem jednání premiérů bylo srbské úsilí o vstup do EU, mluvili také o migraci. Po jednání Babiš uvedl, že začlenění celého Balkánu do EU je v zájmu Česka. Srbská premiérka poděkovala Česku za podporu při jednání o vstupu do EU.