Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Česko bude na Valném shromáždění OSN hlasovat proti paktu o migraci

Na středečním zasedání Valného shromáždění OSN bude Česká republika hlasovat proti globálnímu paktu o migraci. Informoval o tom ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) na zasedání vlády, která se dnes postojem k této mezinárodní úmluvě zabývala. Hlasování proti paktu, ke kterému se Česko už dříve v prosinci nepřipojilo, požadoval premiér Andrej Babiš (ANO).

„Nepřipojením se ke kompaktu a zdržením se hlasování bychom dostáli tomu usnesení vlády, takto byla i vydána instrukce našim diplomatům v New Yorku. Pokud bude vláda chtít, abychom hlasovali proti tomu kompaktu, tak samozřejmě ministerstvo změní pokyn. Není to tak, že bychom my nečinili podle usnesení, které vláda schválila 14. listopadu,“ řekl Petříček ČTK před jednáním kabinetu. Vláda nakonec rozhodla, aby zástupci ČR hlasovali na Valném shromáždění proti paktu.

Globální pakt OSN o migraci (plným názvem Globální kompakt pro bezpečnou, řízenou a legální migraci (anglicky Global compact for safe, orderly and regular migration) je připravovaná globální dohoda v rámci OSN pro mezinárodní spolupráci v otázce migrace, zabývající se všemi jejími podstatnými aspekty.

Podle kritiků text úmluvy představuje migraci jako pozitivní fenomén, čímž nekontrolovanou migraci podporuje. Odpůrcům vadí také to, že globální pakt nerozlišuje mezi nelegální a legální migrací. Zastánci naopak označují význam paktu více za symbolický než praktický. Většina z jeho 23 cílů je podle nich už zakotvena ve stávajících normách mezinárodního práva.

Text globální paktu schválilo na konferenci v Marakéši 164 států, na dvoudenní konferenci však protestně nedorazily tři desítky členů OSN. Řada států včetně Česka materiál odmítá, k odpůrcům patří také Spojené státy, Slovensko, Maďarsko, Polsko, Lotyšsko, Bulharsko a Rakousko.