Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Před sedmi lety zemřel prezident Václav Havel

Před sedmi lety, 18. prosince 2011 zemřel první prezident samostatné České republiky Václav Havel. Kromě zapalování svíček si budou lidé Havla připomínat čtením jeho textů a divadelními představeními. Někteří na něj také vzpomenou vytaženými nohavicemi, které odkazují na legendární krátké kalhoty, které měl na sobě Václav Havel při inauguraci do úřadu prezidenta 29. prosince 1989. Vzpomínkové akce se budou konat i na Hrádečku u Trutnova, kde měl Havel chalupu a strávil zde poslední chvíle svého života.

Divadelní dramatik a disident Havel patřil mezi klíčové aktéry zániku komunistického režimu v roce 1989. Už od 70. let uvádělo Divadlo Na Zábradlí jeho alegorické hry, zaměřené proti soudobé situaci ve společnosti. Na 4. sjezdu československých spisovatelů se Havel stává členem Klubu angažovaných nestraníků a předsedou Klubu nezávislých spisovatelů. V roce 1975 píše otevřený dopis prezidentu Husákovi, v němž upozorňuje na rozpory, nahromaděné v české společnosti.

V roce 1977 se pak Havel společně s Jiřím Hájkem a Janem Patočkou postará o vydání manifestu a stává se mluvčím občanské iniciativy Charta 77, která požaduje dodržování základních lidských práv a svobod v Československu. V dubnu 1979 se stává spoluzakladatelem Výboru na obranu nespravedlivě stíhaných. Za své postoje byl téhož roku zatčen a odsouzen na čtyři a půl roku vězení.

Během událostí v listopadu 1989 byl Havel ustaven vůdcem Občanského fóra a jako jeho kandidát byl ještě tehdejším Federálním shromážděním zvolen prezidentem Československa. V inaugurační řeči slíbil, že dovede zemi ke svobodným volbám, což splnil v létě následujícího roku.

Za prezidentství Václava Havla (byl opětovně zvolen 20. ledna 1998) se Česká republika stala v roce 1999 členem NATO a do závěrečné fáze pokročilo přijímání za člena Evropské unie, kam bylo Česko přijato roku 2004. Tím se v zásadě naplnilo heslo sametové revoluce „Zpátky do Evropy“ a Česká republika se integrovala do nejdůležitějších politických struktur Západu.

Václav Havel by se v říjnu dožil 82 let.