Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Hrad zakoupil dva obrazy Zemanova oblíbeného malíře za 11 milionů

Správa Pražského hradu zakoupila dva obrazy prezidentova oblíbeného malíře Kamila Lhotáka za 10,7 milionu korun. Miloš Zeman tak pokračuje v tradici budování uměleckých sbírek na Pražském hradě, které v různé míře rozšiřovali všichni jeho předchůdci. Nákup obou děl pokryla Správa Pražského hradu z příjmů z turistického ruchu.

Lhotákovy obrazy Dva balony nad Bohdalcem z roku 1939 a Krajina oživená stroji z roku 1944 budou vystaveny v lednu a únoru v Obrazárně Pražského hradu. Aby se obrazy mohla pokochat co nejširší veřejnost, Hrad sníží vstupné do této expozice na polovinu. Poté obrazy zamíří do pracoven prezidenta na Pražském hradě a na zámku v Lánech, uvedl mluvčí Správy Pražského hradu David Šebek. „Obraz Dva balony je významnou ukázkou Lhotákova ceněného raného období, Krajina oživená stroji je jedno z vrcholných Lhotákových děl z období druhé světové války,“ doplnil mluvčí.

Při zářijovém zahájení výstavy s názvem „Tož to kupte!“ prezident Zeman navrhl, aby sněmovní rozpočtový výbor umožnil vyčlenit v rozpočtu Kanceláře prezidenta republiky deset milionů korun na nákup moderního umění. Zeman tehdy také zmínil možnost, že by bohatí podnikatelé mohli zapůjčovat své obrazy do hradní obrazárny. Vedle zapůjčeného díla by si pak mohli umístit cedulku se svým jménem. Nadto podotkl, že pokud by sám byl miliardář, většinu peněz by utratil právě za díla malíře Kamila Lhotáka.

Výstava Tož to kupte!, uspořádaná ke stoletému výročí české státnosti ukazovala umělecký vkus prezidentů Edvarda Beneše, Emila Háchy a Klementa Gottwalda. Název přehlídky Tož to kupte! je Masarykovým výrokem, kterým schválil nákup cyklu akvarelů od Josefa Mánese.