Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Policie odložila trestní oznámení na politika, který lhal o Zemanově zdraví

Policie odložila trestní oznámení prezidenta Miloše Zemana na brněnského politika Svatopluka Bartíka (Žít Brno), který loni na sociálních sítích napsal, že má Miloš Zeman rakovinu a zbývá mu sedm měsíců života. Rozhodnutí není pravomocné a Hrad proti němu podá stížnost.

Radní městské části Brno-střed Bartík před prezidentskými volbami napsal na facebook, že má Zeman rakovinu, odmítá léčbu a zbývá mu pár měsíců života: „Má rakovinu, metastáze na více místech. Svojí diagnózou zná už cca tři týdny. Léčbu odmítl. Prognóza 3–7 měsíců.“ Zveřejnění informace odůvodnil tím, že Zeman znovu kandidoval na prezidenta a veřejnost by měla vědět, jak na tom zdravotně je. Později své tvrzení z internetu stáhl s tím, že nečekal takovou vlnu negativních reakcí jak na sebe, tak na prezidenta.

Hrad označil tvrzení za nepravdivá a podal na Bartíka žalobu a trestní oznámení. V žalobě na ochranu Zeman požaduje omluvu a odškodné ve výši pět milionů korun.

Kriminalisté Bartíka prověřovali pro podezření ze dvou trestných činů – pomluvy a poškození cizích práv. Přestože doložená zdravotnická dokumentace prokázala, že prezident smrtelnou chorobou netrpěl, policisté Bartíka z ničeho neobvinili. „Tvrzení pana Bartíka o zdravotním stavu pana prezidenta nebylo pravdivé. Tento závěr vychází ze znaleckého posudku ohledně tehdejšího stavu pana prezidenta,“ potvrdil mluvčí Městského státního zastupitelství v Brně Jan Petrásek.

„Mohu potvrdit, že bylo vydáno rozhodnutí o odložení věci. Policejní orgán dospěl k závěru, že nejde o podezření z trestného činu a není na místě věc vyřídit jinak,“ sdělil novinářům státní zástupce Arne Nekula, který měl případ na starosti.

„Ten člověk je svině, tohle se prostě nedělá,“ okomentoval tehdy Zeman Bartíkovo vyjádření. „Proti usnesení podáváme stížnost,“ potvrdil hradní mluvčí Ovčáček.