Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Novoroční projev předsedy Senátu: Chybí nám více sebevědomí a úcty k práci druhých

Novoroční projev letos přednesl předseda Senátu Jaroslav Kubera (ODS), neboť prezident Miloš Zeman namísto Nového roku pronáší vánoční poselství o druhém svátku vánočním. Zvyk promluvit k národu na počátku roku zavedl první československý prezident T. G. Masaryk, který ale také nakonec přešel k vánočním poselstvím.

Senátor Kubera v projevu vyzdvihl sílu a schopnosti českého lidu a politoval, že se stále podceňujeme. Jako pravověrný „ódéesák“ zkritizoval přílišný paternalismus státu a rýpl si do genderových aktivistů. Mluvil také o nenávisti mezi lidmi a o tom, jak ji čelit.

„Trvám na tom, že naše země je plná úžasných, většinou neznámých lidí. Co nám chybí, je více pokory a více sebevědomí. Více pokory k práci lidí a více víry ve vlastní schopnosti,“ řekl Kubera a dodal, že nezná jinou zemi, kde by si houslový virtuóz či chirurg postavili sami dům. „Nejsme horší než jiné národy. To jen někteří nám chtějí namluvit, že korupce je větší než jinde,“ domnívá se předseda horní komory.

Šéf Senátu v projevu kritizoval nadměrnou regulaci „všeho“ a zbytečné zasahování státu do života občanů. „Svoboda nám pomalu protéká mezi prsty, aniž si to uvědomujeme,“ varoval Kubera. „Stát nás považuje za služebníky, zdánlivě se o nás stará od narození až do smrti. Už je skoro jedno, kdo je u vlády. Polovinu roku pracujeme pro stát, aby nám pak zejména před volbami něco vrátil. A když má málo, tak si půjčí,“ řekl šéf Senátu.

V souvislosti s tím zmínil také to, že na jednu stranu zde máme evropskou směrnici GDPR o ochraně soukromí, na druhou stranu „žádnou aplikaci si nestáhnete bez toho, aniž byste dali souhlas k přístupu všech údajů, které máte ve svém mobilu. Jako když držíme býka za rohy a někdo nás přitom kope do zadku,“ přirovnal schizofrenní situaci.

Kuberův proslov byl veskrze pozitivní, ale neodpustil si rýpnutí do aktivistů, kteří propagují genderovou rovnost. „Máme brát jako fakt, že mezi muži a ženami není žádný rozdíl. Jeden je však zásadní. Ženy jsou mnohem krásnější než muži. Muž a žena a rodina v pravém slova smyslu ční nad vším jako Mount Everest,“ prohlásil.

Jaroslav Kubera je znám jako odpůrce sociálních sítí, které jsou podle něj nástrojem šíření nenávisti. „Sociální sítě jsou plné zloby a nenávisti. Dokonce i štědrovečerní pohádka vyvolává vlny nenávisti,“ posteskl si. A řešení?  „Chovejme se k ostatním lidem tak, jak bychom chtěli, aby se oni chovali k nám. Hledejme to, co nás spojuje, i když jen to někdy těžké. Žijme podle hesla ‘žít a nechat žít’ a s vědomím, že slušnost není slabost,” uzavřel svůj proslov.