Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Zrušte kontroly na Hradě, vyzvali Zemana politici STAN v novoročním přání

Dva členové hnutí STAN, senátor Jiří Růžička a místostarosta Prahy 6 Jan Lacina poslali prezidentu republiky otevřený dopis s novoročním přáním. V dopise žádají zrušení kontrol na Pražském hradě. Argumentují tím, že kontroly a omezení vstupu připomínají to nejhorší z komunistického režimu.

„Posíláme Vám naše novoroční přání: Nechte odstranit zátarasy a vraťte Pražský hrad české veřejnosti,“ stojí v dopise. Autoři prezidentovi připomínají, že občané sousední městské části Praha 6 byli léta zvyklí využívat cestu Pražským hradem jako půvabnou trasu za prací, bydlením a přáteli, a i pro ostatní obyvatele a návštěvníky byl hradní areál cílem příjemných procházek.

„Váš předchůdce, první český prezident Václav Havel, věren svým postojům, totiž otevřel Pražský hrad veřejnosti. Chodit přes hradní nádvoří, projít se jen tak Jelením příkopem či posedět pod Masarykovou lípou, byla opravdová radost,“ píší zastupitelé z hnutí STAN.

Kromě přínosů uvádí autoři otevřeného přání také to, že kontroly připomínají dobu nesvobody. „Tehdy nás odděloval od ostatní Evropy ostnatý drát a většina areálu Pražského hradu byla symbolicky rovněž nepřístupná. Jak skončil Husákův režim, který se tak bál pouštět naše občany nejen do hradních zahrad, ale i za hranice státu, víte sám nejlíp,“ argumentují pisatelé.

„Rádi bychom Vás ujistili, že jsme si během svého života užili hraničních přechodů a kontrol do sytosti. Kontrolní stanoviště u vchodu do Pražského hradu, která nechala vaše kancelář zřídit, a která dnes brání přirozenému průchodu celým areálem, připomínají několika generacím to nejhorší z komunistických dekád – nesvobodu, strach a zvůli vládnoucích,“ vyčetli na závěr členové STAN Zemanovi.

Tiskový mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček vzkázal, že „pány ze STAN vůbec nezajímá bezpečí občanů, které se snažíme na Hradě zajistit. Chovají se nedůstojně sobecky.“ Často kritizované opatření v podobě rentgenových rámů, osobních prohlídek a kontrol, kterými musí projít každý návštěvník Pražského hradu bylo zavedeno v srpnu 2016. Hrad opatření odmítá zrušit a odvolává se na doporučení bezpečnostních složek. Sluší se připomenout, že na zrušení kontrol lákal v lednové volbě prezidentský kandidát Michal Horáček.