Prezidenti ve světě

Aktuality o dění v zahraničí 

Ruský prezident Vladimir Putin v novoročním projevu pochválil Zemana za dobré vztahy

Podobně jako ostatní světoví lídři, i ruský prezident Vladimir Putin přednesl ke svému národu novoroční poselství. Hlavním tématem byla nabídka Spojeným státům ke dialogu o „rozsáhlé agendě“. Putin také pochválil prezidenta Miloše Zemana za udržování konstruktivních vztahů mezi oběma zeměmi.

Kromě Zemana zmínil Putin ve svém projevu státníky čtyř desítek zemí z celého světa. S blahopřáním oslovil také představitele řady postsovětských republik s výjimkou Litvy, Lotyšska a Estonska, které mají s Moskvou dlouhodobě napjaté vztahy. Vynechal také představitele Ukrajiny a Gruzie.

V pasáži věnované České republice ruský prezident ocenil Zemanovo „úsilí o zachování konstruktivních vztahů mezi oběma zeměmi a vyjádřil důvěru, že další rozvoj spolupráce založené na vzájemném respektu a vzájemném prospěchu odpovídá touze národů Ruska a České republiky a slouží k posílení stability a bezpečnosti v Evropě“.

Donaldu Trumpovi pak šéf Kremlu nabídl upřímný dialog a rozvíjení rusko-amerických vztahů. Zdůraznil, že spolupráce obou zemí je zcela zásadním prvkem mezinárodní bezpečnosti. „Putin zdůraznil, že rusko-americké vztahy jsou nejdůležitějším faktorem zajištění strategické stability a mezinárodní bezpečnosti, a potvrdil, že Rusko je otevřené dialogu s USA o tom nejširším okruhu otázek“, informoval úřad ruského prezidenta.