Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Prezident Zeman kondoloval polskému prezidentovi v souvislosti s tragickým požárem

V pátek přišlo v Polsku o život pět mladých dívek během tragického požáru, který vypukl během únikové hry v Koszalinu na severu Polska. Dívky se nacházely v tzv. únikové místnosti, což je uzavřený prostor, ve kterém se skupina lidí snaží ve vymezeném čase řešit různé záhady, nástrahy a hlavolamy, aby tak nalezla klíč k východu. Tyto prostory bývají často tematicky upraveny.

„Sám jsem otcem, a také proto se mě neštěstí v Koszalinu hluboce dotklo. Soucítím s rodinami, které přišly při požáru o děti a jejichž bolest musí být nezměrná. Přeji jim odvahu, soudržnost a sílu k překonání těchto těžkých chvil,“ napsal v kondolenčním telegramu Miloš Zeman svému polskému protějšku. „Dovolte mi, vážený pane prezidente, abych vyjádřil jménem české veřejnosti i jménem svým hlubokou soustrast Vám i rodinám obětí,“ dodal za Českou republiku prezident.

Polský prezident Andrzej Duda v reakci na twitteru označil požár za „zdrcující tragédii“, starosta města Koszalin vyhlásil na neděli den smutku. Polské úřady během víkendu zavřely už 13 areálů provozujících únikové hry, z více než tisícovky provozoven jich zatím bylo zkontrolováno zhruba 200. Premiér Mateusz Morawiecki prohlásil, že budou uzavřeny všechny podniky s únikovými hrami, které nesplní bezpečnostní předpisy.

Střediska s nabídkou únikových her se vyskytují i v českých městech, v Polsku jde o velice populární zábavu. Pražští hasiči už v reakci na tragédii oznámili, že začnou prověřovat požární bezpečnost vytipovaných provozoven. „Poté výsledky vyhodnotíme, a pokud by byla situace nějak dramatická, budou následovat další kontroly. To je ale až krajní možnost,“ uvedl mluvčí HZS Praha Martin Kavka.