Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Prezident Zeman letos znovu navštíví Čínu, v plánu je i cesta do Afriky

Ačkoli se plán zahraničních cest nejvyšších ústavních činitelů České republiky na rok 2019 teprve rýsuje, o některých cestách je jasno už nyní. Jisté je, že prezident Zeman letos opět navštíví Čínu, premiéra Babiše čeká v lednu Indie, Thajsko a Singapur.

Plán zahraničních aktivit se bude upřesňovat především lednové koordinační poradě nejvyšších ústavních činitelů na Pražském hradě. Už nyní má ale naplánované některé státní návštěvy například předseda Senátu Jaroslav Kubera, který začátkem března zamíří do Ománu nebo předseda Poslanecké Sněmovny Radek Vondráček, který byl loni pozvaný do Kanady.

“Určitě jsem opakovaně pozvaný do Kanady a kanadský předseda bude tady. My jsme se bavili s panem prezidentem, že tři až čtyři větší cesty ročně bych měl absolvovat, a teď ladíme, kam by to bylo. Takže ještě nevím,“ uvedl předseda Horní komory. Hradní mluvčí Jiří Ovčáček informoval, že „v letošním roce plánuje pan prezident dokončit započaté cesty do sousedních zemí ČR a partnerech V4. Předběžně se plánuje také jedna cesta na Balkán, jedna cesta do Asie a jedna cesta na africký kontinent.”

Prezident Zeman má tedy zatím v plánu Rakousko, Maďarsko, Slovensko a Čínu. Tam byl pozván čínským prezidentem Si Ťin-pchingem během své poslední návštěvy. „Rád jsem přijal vaše pozvání na duben příštího roku na konferenci pásma (Hedvábná) stezka. I když jsem starý pán, který nerad cestuje, vašemu pozvání se nedá odolat, a proto velice rád přijedu,“ slíbil Zeman svému čínskému protějšku.