Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Slovenský prezident Andrej Kiska rozdával vyznamenání, ocenil i dva Čechy

Prezident Slovenské republiky Andrej Kiska v úterý uděloval státní vyznamenání. Slavnostní ceremoniál předávání se konal u příležitosti oslav státního svátku 26. výročí vzniku Slovenska, který připadá na 1. ledna.

„Je pro mě osobním potěšením jménem Slovenské republiky udělit ocenění 30 lidem, díky kterým je naše země spravedlivějším, slušnějším, lepším místem pro život nás všech. Mohu vyznamenat lidi, kteří v nás vzbuzují hrdost,“ zahájil ceremoniál Kiska. Nejvyšší slovenské ocenění pro cizince – Řád bílého dvojkříže – udělil prezident Kiska i dvěma Čechům.

Herec Josef Abrhám, jenž má po matce slovenské kořeny, dostal toto nejvyšší vyznamenání za zásluhy o rozvoj v oblasti kultury, divadelního a filmového umění. Řád bílého dvojkříže in memoriam udělil Kiska též první české ministryni spravedlnosti po listopadu 1989 a obhájkyni disidentů z doby totality, advokátce Dagmar Burešové.

Pribinův kříž, jež je propůjčován slovenským občanům, kteří se významně zasloužili o hospodářský, sociální nebo kulturní rozvoj země, obdržel v Čechách dobře známý zpěvák Miro Žbirka. In memoriam vyznamenal Kiska zavražděného investigativního novináře Jána Kuciaka, a to za zásluhy o rozvoj demokracie a o rozvoj v oblasti žurnalistiky. Právě Kuciakovi se dostalo při ceremoniálu nejdelšího potlesku ze všech vyznamenaných.