Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Zákon o sňatcích homosexuálů budu vetovat, uvažuje Zeman

Chystaný zákon o sňatcích homosexuálních párů bude prezident Miloš Zeman zřejmě vetovat. Uvedl to ve čtvrtečním rozhovoru pro TV Barrandov. Řekl, že nemá nic proti jejich sexuální orientaci, ale za základní funkci rodiny považuje výchovu dětí. A tuto funkci podle něj homosexuální páry nejsou schopné plnit.

“Uvažuji o tom, že budu vetovat manželství homosexuálů,“ avizoval prezident úmysl využít svou ústavní brzdu proti moci zákonodárné. O problematice se prý bavil s kardinálem Dominikem Dukou na osobní schůzce. Prezident s kardinálem také hovořili o vyznamenání pro kontroverzního duchovního Petra Piťhu, který v průběhu loňského října vyvolal poprask svým kázáním o homosexuálech, kteří podle něj “budou vládnout”.

„Řekl jsem mu, že uvažuji o tom, že bych profesoru Piťhovi udělil Řád Tomáše Garrigua Masaryka. Protože medaili Za zásluhy už má,“ sdělil prezident. Tu bývalému ministrovi školství udělil v roce 2011 prezident Václav Klaus.

Piťha v kázání loni v září prohlásil, že Istanbulská úmluva by vedla k přijetí „dokonale zvrácených zákonů“ proti tradiční rodině. Věřícím mimo jiné řekl, že jejich rodiny za názor, že muž a žena nejsou totéž, budou roztrženy, vezmou jim děti, za jakýkoliv nesouhlas bude deportace do „pracovně výchovných táborů vyhlazovacího charakteru“, homosexuálové budou prohlášeni za nadřazenou vládnoucí třídu, děti si budou moci zvolit pohlaví a rodiče jim ani nebudou moci dát jméno. Na kněze za to Česká ženská lobby podala trestní oznámení kvůli šíření poplašné zprávy.