Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Mluvčí Pražského hradu Ovčáček oslavil 40. narozeniny, může se stát prezidentem

Tiskový mluvčí prezidenta republiky Jiří Ovčáček v neděli oslavil 40. narozeniny. Věrný pobočník prezidenta Miloše Zemana, jehož názory tlumočí od roku 2013 tak má podle Ústavy šanci vystřídat svého chlebodárce na Pražském hradě při příští prezidentské volbě.

Někdejší novinář je zřejmě nejvýraznějším tiskový mluvčím, jakého Hrad pamatuje. Ovčáček například intenzivně využívá komunikaci prostřednictvím sociálních sítí a často neváhá sáhnout k ostřejším výrazům i kontroverzním vyjádřením. Jeho twitterové přestřelky častokrát pobouří velkou část veřejnosti. Zemanova opozice Ovčáčkovi vyčítá, že jeho vystupování je v rozporu s postavením úředníka.

Často také zaznělo, že se Jiří Ovčáček chová spíše jako Zemanův viceprezident než mluvčí. Ten k tomu uvedl, že politické prostředí vyžaduje adekvátní prostředky. „Jasně jsem deklaroval, že budu pana prezidenta bránit proti útokům. V tomto směru se někteří politici mimořádně činili. To samé platí pro řadu médií. Jsem voják v první linii, kde se střílí. To je realita,“ vysvětlil svoje ostré tweety. Sám Ovčáček se v rozhovoru pro DVTV definoval jako trojjediný: „Moje úloha je trojjediná. Prezentuji stanoviska pana prezidenta, bráním jeho stanoviska a bráním i osobu pana prezidenta. Vím, že se to nelíbí, ale budu to dělat dál.“

A jak současného hradního mluvčího hodnotí jeho předchůdci? „Pana Ovčáčka může zhodnotit každý kromě mě, protože jsem tu funkci v minulosti zastával. Někdo, kdo hrál Hamleta, nemůže hodnotit toho, kdo hraje Hamleta po něm,“ uvedl Ladislav Špaček. „Z mého pohledu se pan Ovčáček těžko vejde do profesního rámce tiskového mluvčího. On zastává úplně jinou roli, která patří spíše do oblasti estrády,“ říká k Ovčáčkovu počínání Michael Žantovský, bývalý mluvčí prezidenta Václava Havla.