Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Bývalá ministryně zahraničí USA Madeleine Albrightová navštíví v březnu Prahu

Bývalá americká ministryně zahraničí českého původu Madeleine Albrightová se na jaře chystá navštívit Prahu. Jednaosmdesátiletá smíchovská rodačka zde představí svou nejnovější knihu Fašismus: Varování. Knihu vydalo nakladatelství Argo koncem loňského prosince.

Madeleine Albrightová se narodila v době nacistické okupace, kvůli které rodina v roce 1939 z Československa utekla. Rodina se sice do Prahy po válce vrátila, ale po převzetí moci komunisty v roce 1948 odešla ze země znovu. V roce 1997 tehdejší americký prezident Bill Clinton jmenoval Albrightovou ministryní zahraničí USA. Stala se tak první ženou, která tento post zastávala. Albrightová je nositelkou řady významných ocenění, včetně českého Řádu Bílého lva či americké Prezidentské medaile svobody.

Knihu s názvem Fascism: A Warning vydala Albrightová v USA v loni v dubnu. V knize autorka varuje před křehkostí demokratických vlád a úpadkem liberální demokracie po celém světě. Albrightová rovněž poukazuje na krizi, kterou zažívají Spojené státy pod vládou prezidenta Donalda Trumpa. Napsání knihy plánovala ještě před Trumpovým zvolením, přesto současný americký prezident v knize zabírá nezanedbatelný prostor.

Albrightová udržovala přátelské vztahy se zesnulým prezidentem Václavem Havlem a do Prahy se podle svých slov pokaždé srdečně ráda vrací. „Vždycky, když sem přijedu, mám s sebou nějaké známé. Takže začneme na Hradě, sejdeme schody a přes Karlův most jdeme na Staroměstské náměstí a já jim k tomu říkám to, co můžu, a to, co umím,“ pochlubila se při své poslední návštěvě v roce 2014.