Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Bývalý prezident Václav Klaus navštívil Zemana na Pražském hradě

Prezident Miloš Zeman na Pražském hradě přijal svého předchůdce Václava Klause. O čem se Klaus se Zemanem bavili prezidentův mluvčí neupřesnil, šlo prý o přátelské setkání. „Pan prezident přivítal na Pražském hradě bývalého prezidenta Václava Klause,“ informoval na Twitteru prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček a  příspěvek doprovodil fotkou obou státníků s obrazem T. G. Masaryka v pozadí.

Ač jsou oba někdejší kolegové z Prognostického ústavu známi jako typická ukázka politických rivalů, poslední léta si spolu v mnohém notují. Jako někdejší lídři ODS a ČSSD absolvovali nespočet politických střetů a řadu let dominovali české politice. Poslední dobou prý našli společnou řeč v tom, že dnešní politika je vyprázdněná, redukovala se pouze na souboj o mocenské pozice a politici se uchylují k laciným slibům.

Klaus nedávno v televizním rozhovoru připustil možnost, že by znovu kandidoval na prezidenta republiky. „Václav Klaus je zkušený politik. S některými jeho názory souhlasím a s něčím ne, a to celou dobu, co se známe. Řekl bych, že v minulosti bylo více nesouhlasů, teď jich je méně a spíše převažují souhlasy,“ komentoval Miloš Zeman úvahy svého předchůdce o možném návratu na Hrad.

Po Zemanově úspěchu v lednových volbách byl Klaus jedním gratulantů, kteří po vyhlášení výsledků přijeli za znovuzvoleným „jezevcem z Vysočiny“ do jeho volebního štábu. Zeman bývá také pravidelným hostem Klausových oslav narozenin. Zeman kdysi popsal jejich vztah následovně: „Naše souboje byly rytířské v tom smyslu, že jsme sice nikdy nešetřili ostrými výrazy, ale že jsme se za prvé dokázali respektovat, a za druhé, že jsme dohody dokázali nejen uzavřít, ale také je dodržet. Mám pocit, že dnešní politici neumí ani jedno, ani druhé.”