Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Výuka dějepisu je podle BIS příliš prosovětská, ministr chce měnit osnovy. Zemanovi se to nelíbí

Závěrem loňského roku vydala Bezpečnostní informační služba (BIS) výroční zprávu, kde mimo jiné kritizovala styl výuky dějepisu na školách. Analytici Bezpečnostní informační služby považují obsah hodin za zastaralý a moderní dějiny mají podle nich sovětský výklad. Ministerstvo školství proto plánuje změny ve výuce české historie. Proti takovému ovlivňování se důrazně ohradil prezident Miloš Zeman.

BIS ve výroční zprávě za rok 2017 vydané loni uvedla, že moderní dějiny prezentované ve školách jsou de facto sovětskou verzí moderních dějin a proruským panslovanstvím je do jisté míry zasažena i výuka českého jazyka. Prosovětskou interpretaci moderních dějin a pokračující vliv sovětské propagandy označila za součást ruské hybridní strategie.

Kvůli zprávě se sešel ministr školství Robert Plaga (ANO) s ředitelem BIS Michalem Koudelkou. „Schůzka s ředitelem BIS jenom potvrdila, že v této době hybridních hrozeb je víc než kdy jindy potřeba věnovat pozornost vytvoření dostatečného prostoru pro vyváženou výuku moderních dějin. Měl by to být také jeden z cílů revize rámcových vzdělávacích programů,“ řekl po schůzce ministr Robert Plaga.

Takové vměšování do podoby výuky dějin tvrdě zkritizoval prezident Miloš Zeman. „Považuji za hrubou chybu ministra školství Plagy, že si nechá mluvit do toho, jak má vypadat výuka historie,“ řekl ve čtvrtek ke schůzce Zeman. O výuce by podle něj měli diskutovat historici a pedagogové. „Nevím, proč by se do této diskuse měla vměšovat i tajná služba, to ani Státní bezpečnost neměla takovou drzost, aby radila, jak se má učit dějepis,“ uvedl prezident.