Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Prezident Zeman plánuje vyhodit šéfa své ochranky kvůli šikaně podřízených

Prezident Miloš Zeman v nedělním pořadu S prezidentem v Lánech uvedl, že šéf jeho ochranky Zdeněk Šiman nejspíš dostane výpověď. Skončit by měl kvůli šikaně podřízených a zneužívání služebních aut. Kvůli šikaně v útvaru ochranné služby prezidenta už Zemanovu ochranku opustila řada pracovníků.

„Já se tím zabývám taky a nemohu vyloučit určité personální změny,“ řekl Zeman. I když prezident zdůraznil, že je třeba ctít presumpci neviny, v tom případě se prý nedá čekat, že by proběhl nějaký soud. Prezident má navíc důkazy o tom, že v jeho ochrance není úplně vše v pořádku.

„Tady nebude asi žádný soud – a tedy ani rozsudek. Já uznávám na základě celé řady věcných důkazů, že v mé ochrance možná opravdu došlo k šikanování, a já šikanování nemám rád ani ve škole, ani mezi dospělými lidmi,” řekl prezident. Podle svých slov už celou věc řeší a změny nastanou v řádu několika týdnu.

Situací v hradní ochrance se začala zabývat vnitřní inspekce a Generální inspekce bezpečnostních sborů loni v srpnu. GIBS má mimo jiné podezření, že si vedení útvaru proplácelo nelegálně stovky neodpracovaných přesčasů. A předmětem prošetřování je také zneužívání služebních aut k soukromým účelům. Zdeněk Šiman se stal ředitelem Útvaru pro ochranu prezidenta v červnu 2016. Ve funkci nahradil Petra Dongrese, který rezignoval po incidentu, kdy aktivisté místo standarty vyvěsili nad Pražským hradem obří rudé trenýrky.