Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Senátor Láska podal trestní oznámení na prezidentova kancléře Vratislava Mynáře

Senátor Václav Láska (SEN 21) dnes podal trestní oznámení na Zemanova kancléře Vratislava Mynáře kvůli podezření, že se opakovaně dopustil trestného činu zasahování do nezávislosti soudů. V oznámení Láska vychází z aktuálních článků a rozhovorů se soudci v médiích.

Senátor o podání trestního oznámení informoval v tiskové zprávě. V oznámení uvedl, že Mynář „opakovaně působil na soudce v úmyslu ovlivnit jejich rozhodnutí tak, aby porušili své povinnosti a nerozhodli podle zákona a pravidel spravedlivého procesu, nýbrž aby rozhodli tak, jak si přeje prezident České republiky“.

Bývalý policejní vyšetřovatel Láska dříve pracoval pro tehdejší Úřad finanční kriminality a ochrany státu (ÚFKOS), kde vedl vyšetřování související s IPB a s Harvardskými fondy. Po zániku ÚFKOS v roce 2003 opustil řady policie, krátce pracoval v oblasti ekonomického poradenství a v roce 2007 působil několik měsíců také v bezpečnostní agentuře ABL někdejšího politika Víta Bárty. Od roku 2002 působil také v protikorupční organizaci Transparency International a do Senátu byl zvolen v roce 2014 jako nestraník za koalici Zelených a KDU-ČSL.

V oznámení, které adresoval Obvodnímu státnímu zastupitelství pro Prahu 1, Láska vyjmenoval Mynářovy podezřelé aktivity ve vztahu k soudci Ústavního soudu Vojtěchu Šimíčkovi ve věci služebního zákona a v kauze Lesní správy Lány či vůči předsedovi pražského městského soudu Liboru Vávrovi v případu vydání údajného ruského hackera Jevgenije Nikulina do USA. Zmínil také tvrzení bývalého předsedy Nejvyššího správního soudu Josefa Baxy, že po něm Mynář vyžadoval informace ke kauze Plzeňské teplárenské.

Podle trestního zákoníku hrozí tomu, kdo působí na soudce v úmyslu, aby soudce porušil své povinnosti v řízení před soudem, hrozí podle trestního zákoníku půl roku až tři roky vězení. „Byť Vratislav Mynář tvrdí, že daného jednání se dopustil na pokyn či s vědomím prezidenta ČR, tedy osoby, která nemůže být trestně stíhána za daný skutek, nijak tato skutečnost nevylučuje či neomezuje trestněprávní odpovědnost Vratislava Mynáře,“ poznamenal advokát a senátor Láska.