Prezidenti ve světě

Aktuality o dění v zahraničí 

Andrej Kiska končí, Slovensko má už šest kandidátů na prezidenta

První kolo přímé volby hlavy slovenského státu se uskuteční 16. března. Případné druhé kolo je naplánováno o dva týdny později. Současný prezident Andrej Kiska, kterému pětiletý mandát skončí v polovině června, se o opětné zvolení ucházet nehodlá.

Slovensko má zatím šest kandidátů na prezidenta, kterého si občané země zvolí v březnové volbě. Splnění podmínek pro kandidaturu jim potvrdil šéf sněmovny Andrej Danko, řekl dnes ČTK Dankův mluvčí Tomáš Kostelník. Očekává se, že do konce ledna, kdy končí lhůta na podání kandidatury, počet zájemců o funkci hlavy státu ještě stoupne.

Šéf slovenské sněmovny již přijal kandidaturu například vědce Roberta Mistríka i předsedy vládní strany Most-Híd Bély Bugára, kteří se ve dřívějším průzkumu veřejného mínění těšili největší popularitě.

Podmínky pro prezidentskou kandidaturu splnili také soudce nejvyššího soudu a bývalý ministr spravedlnosti Štefan Harabin, dále někdejší šéf úřadu na ochranu ústavních činitelů Juraj Zábojník, podnikatelka Bohumila Tauchmannová a občanský aktivista Martin Daňo.

Až na Daňa, který získal podpisy potřebného počtu nejméně 15 poslanců parlamentu, ostatní zmiňovaní kandidáti předložili při své kandidatuře petici s podpisy alespoň 15.000 obyvatel. Právě podpora od poslanců nebo veřejnosti prostřednictvím petice je na Slovenskou jednou z podmínek kandidatury na prezidenta.

O post hlavy státu se rozhodla ucházet také právnička Zuzana Čaputová, která petici s podpisy sympatizantů dnes odevzdala ve sněmovně. V pátek by tak měl učinit bývalý předseda parlamentu František Mikloško. Kandidaturu na prezidenta s podporou nejsilnější vládní strany Směr-sociální demokracie minulý týden zase ohlásil místopředseda Evropské komise Maroš Šefčovič, kterého favorizují bookmakeři a který nebyl zahrnut do dřívějších průzkumů.