Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Prezident Zeman povede oslavy dvaceti let českého členství v NATO

Česká republika si letos připomene 20. výročí vstupu do Severoatlantické aliance. Stalo se tak 12. března 1999 za premiéra Miloše Zemana. Jako prezident dnes stane v čele oslav. Hradní mluvčí Jiří Ovčáček oznámil, že Zeman hodlá připomenout hodnoty, na kterých NATO stojí. Vedle toho prý potvrdí odhodlání České republiky podílet se na projektech Aliance.

„Pan prezident se zúčastní oslav na Pražském hradě, které pořádá. Podrobnosti zveřejníme koncem měsíce, už nyní ale můžeme prozradit, že oslava bude mít několik součástí – půjde o konferenci, oficiální slavnostní akt na Pražském hradě a galavečer na Ministerstvu zahraničních věcí,“ informoval Zemanův mluvčí Jiří Ovčáček.

„Oslava bude nejen připomenutím důležitosti Severoatlantické aliance, transatlantické vazby a hodnot, na nichž je NATO vystavěno, ale také zdůrazněním jednoty středoevropských spojenců a jejich odhodlání podílet se na kolektivní obraně,“ doplnil Ovčáček.

Během oslavy proběhne také konference, kde se bude mluvit o minulosti, současnosti i budoucnosti NATO. Stávající šéf NATO Jens Stoltenberg do Prahy nedorazí. Je však třeba připomenout, že nedorazil ani na podobné oslavy v jiných zemích.