Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Skupina senátorů chystá žalobu na Zemana za hrubé porušení Ústavy

Skupina senátorů v čele s bývalým vyšetřovatelem kauzy IPB a Harvardských fondů Václavem Láskou chystá žalobu na prezidenta republiky Miloše Zemana za hrubé porušování Ústavy ČR. Už nyní má podle senátora Lásky vytipovaných 20 porušení ze strany Hradu. Senátoři v tuto chvíli připravují právní analýzu a samotnou žalobu by chtěli veřejnosti představit do měsíce. Podle prezidentova mluvčího Jiřího Ovčáčka jde jen o další nenávistný pokus politiků.

„Máme za to, že prezident svými činy hrubě ústavu porušuje. Proto jsme se rozhodli, že připravíme text žaloby, ve kterém bychom jednak precizně popsali všechny skutky, o kterých se domníváme, že jimi ústava porušena byla, a dále bychom se dopustili právní argumentace, kterou budeme chtít doložit, že skutky prezidenta ústavu porušují. Chci deklarovat, že rozhodnutí klubu bylo zcela jednoznačné, jednomyslné,“ uvedl Láska.

Žalobu na prezidenta Miloše Zemana připravuje skupina senátorů z klubu Senátor 21. Konkrétně Václav Láska, Ladislav Kos, Tomáš Goláň, Přemysl Rabas, Petr Orel a Lukáš Wagenknecht. „Pověstnou kapkou byla situace kolem ingerence Hradu jako celku do soudcovské moci. Když už to budeme tvořit, tak se budeme věnovat všem skutkům. Už teď jich máme vytipovanou skoro dvacítku,” řekl na středeční tiskové konferenci v Senátu Václav Láska. Činů může být nakonec podle něj ale až padesát.

Podle senátorů z řad ODS ovšem žaloba nemá u Ústavního soudu, který se jí bude zabývat, šanci na úspěch. „Máme zkušenost, že ústavní právníci nikdy neshledali, že by došlo k naplnění skutkové podstaty. Pochopitelně s mnoha postoji prezidenta nesouhlasíme, ale skončí to jako všechny předchozí pokusy,” uvedl v Senátu místopředseda senátorského klubu ODS Jiří Oberfalzer.

„Je to jen další nenávistný pokus o zviditelnění se v médiích. Není žádným překvapením, že nenávistí rozdělují společnost hlavně ti, kteří se zaklínají ‚liberální demokracií‘. Připomínají svými praktikami ty, kteří v minulosti vzývali ‚lidovou demokracii‘,” reagoval na návrh senátorů prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček.