Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

ČNB zahájila oslavy 100 let koruny, na Pražském hradě představila minci v hodnotě 100 milionů

Slavnostním večerem ve Španělském sále Pražského hradu Česká národní banka (ČNB) ve čtvrtek zahájila oslavy 100. výročí vzniku československé a české koruny. Před stovkami hostů, mezi kterými nechyběl prezident Miloš Zeman, premiér Andrej Babiš (ANO), Václav Klaus či Dominik Duka byla pokřtěna nová kniha o historii koruny, replika unikátní 130 kilogramů vážící zlaté mince a pamětní stokorunová bankovka.

Guvernér ČNB Jiří Rusnok při zahájení oslav připomněl, že vznik vlastní měny byl v roce 1919 jedním z prvních počinů samostatné Československé republiky. V projevu připomněl historický vývoj československé a české měny i dva důležité ekonomy z počátku československého státu, ministry financí Aloise Rašína a Karla Engliše.

Během večera byla symbolicky pokřtěna zlatá mince v nominální hodnotě 100 milionů korun, kterou ČNB nechala vyrobit jako symbol oslav. Podle Rusnoka je výročí 100 let měny mimořádná událost, která si zaslouží pomník. Tím má být právě unikátní mince.

Zeman v projevu připomněl otázku měnové intervence ČNB, proti níž měl dříve výhrady. Řekl, že i nadále má na tuto akci kritický názor. Poznamenal, že po jejím ukončení očekával, stejně jako řada ekonomů, posilování koruny, což se podle něj z nejasných příčin nestalo. Zmínil se také o vstupu ČR do eurozóny.

„Usilujme daleko spíše o to, abychom měli stabilní a zdravou ekonomiku. A jaká bude naše měnová jednotka, je z tohoto hlediska méně důležité. Omlouvám se všem fanatikům české koruny, že jsem je svým kacířstvím trochu rozčílil,“ zakončil Zeman projev.