Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Šéf prezidentovy ochranky Šiman končí ve funkci, důvodem může být šikana

Ředitel Útvaru pro ochranu prezidenta Zdeněk Šiman z osobních důvodů opustí ke konci února policii. V tiskové zprávě to v pátek uvedla policejní mluvčí Eva Kropáčová. Policie bude hledat jeho nástupce. V souvislosti s ochrannou službou se mluvilo o šikaně u útvaru. Problémy s šikanou ve své ochrance připustil i prezident Miloš Zeman.

Ve funkci šéfa prezidentovy ochranky působil Šiman od června 2016. Jeho předchůdce Petr Dongres rezignoval v reakci na incident, během nějž aktivisté místo prezidentské standarty vyvěsili nad Pražským hradem velké rudé trenýrky. Šiman byl vybrán až ve třetím výběrovém řízení, v prvních dvou kolech neměl o funkci zájem žádný uchazeč.

Podle dřívějších spekulací médií docházelo v útvaru ke šikaně. Sám prezident Zeman v rozhovoru pro Blesk.cz připustil, že k šikaně skutečně docházelo. „Uznávám na základě celé řady věcných důkazů, že v mé ochrance možná opravdu došlo k šikanování. A samozřejmě nemám rád šikanování ani ve škole, ani mezi dospělými lidmi,“ uvedl prezident. Naznačil, že dojde k výměně šéfa ochranné služby, konkrétní ale tehdy být nechtěl. „Když děláte jakoukoliv personální změnu, tak ji děláte teprve tehdy, když máte připraveného nástupce,“ řekl.

Prezidentská ochranka neboli Útvar pro ochranu prezidenta je součástí Policie ČR. Mezi jeho hlavní úkoly patří ochrana a přeprava prezidenta, jeho manželky a dalších chráněných osob. Zajišťuje také ochranu a bezpečnostní přepravu osob, kterým je po dobu jejich pobytu na území České republiky poskytována ochrana podle mezinárodních dohod. Do působnosti útvaru patří i ochrana sídla prezidenta a objektů, kde pobývá, jakož i objektů, v nichž pobývají další chráněné osoby.