Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Důvěra v prezidenta v lednu mírně klesla, stále mu ale věří 53 procent občanů

Prezidentovi republiky Miloši Zemanovi důvěřuje v České republice 53 procent občanů. Vyplývá to ze lednového průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM). Ve srovnání s prosincem jde o mírný pokles v řádu dvou procentních bodů. Naopak o dvě procenta si polepšila vláda, které nyní věří 44 procent Čechů.

Nejlépe si mezi ústavními institucemi tradičně vedou obecní zastupitelstva a starostové, na opačném konci žebříčku je Poslanecká sněmovna. Sněmovna byla začátkem roku důvěryhodná pro 34 procent oslovených, Senátu věří 38 procent občanů. Dolní komora parlamentu si oproti prosinci polepšila o dva procentní body, senátoři o čtyři.

Nejdůvěryhodnější jsou dlouhodobě obecní zastupitelstva, kterým v lednu vyjádřilo důvěru 66 procent dotázaných, a starostové, kteří jsou důvěryhodní pro 65 procent lidí. Důvěra v regionální samosprávu se od prosince víceméně nezměnila. Krajským zastupitelům nyní důvěřuje 48 procent občanů a hejtmanům 46 procent oslovených.

S celkovou politickou situací je momentálně spokojeno 24 procent účastníků průzkumu, 39 procent nespokojeno a třetina uvedla, že není ani spokojena, ani nespokojena. Ve srovnání s předchozím průzkumem to znamená čtyřprocentní nárůst spokojených a šestiprocentní pokles nespokojených. „Aktuální výsledek je prakticky nejlepší, jaký se podařilo zaznamenat v celém tomto desetiletí,“ konstatovali analytici CVVM.

Průzkum se uskutečnil od 5. do 17. ledna a zúčastnilo se ho 1087 lidí starších 15 let.