Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Žaloba na prezidenta nemá šanci na úspěch, domnívá se ministr spravedlnosti

Žaloba na prezidenta Miloše Zemana za hrubé porušení Ústavy, kterou připravuje šestice senátorů z Klubu pro liberální demokracii – Senátor 21 nemá podle ministra spravedlnosti Jana Kněžínka (za ANO) šanci na úspěch. Podle něj nezíská v Parlamentu dost hlasů pro to, aby mohla být podána.

„Úprava v Ústavě po zavedení přímé volby prezidenta je tak přísná, že nevidím prostor pro to, že by ta ústavní žaloba mohla být podána. Protože musí být dosaženo ústavní většiny jak v Senátu, tak v Poslanecké sněmovně,“ připomněl ministr nutnost široké podpory pro tak závažný ústavní krok. K přijetí návrhu žaloby na prezidenta je třeba souhlasu třípětinové většiny přítomných senátorů a podpořit jej musí také nejméně tři pětiny všech poslanců. Žalobu by projednával Ústavní soud.

Iniciátoři žaloby mají údajně vytipováno dvacet Zemanových skutků, které jsou protiústavní. „My máme za to, že prezident svými činy hrubě ústavu porušuje. Proto jsme se rozhodli, že připravíme text žaloby, ve kterém bychom jednak precizně popsali všechny skutky, o kterých se domníváme, že jimi ústava porušena byla, a dále bychom se dopustili právní argumentace, kterou budeme chtít doložit, že skutky prezidenta ústavu porušují,“ prohlásil senátor Václav Láska.

K plánovanému kroku senátorů se vyjádřil i někdejší předseda vlády Jiří Paroubek. „Tento útok na prezidenta jen zmobilizuje jeho příznivce. Kromě posílení PR pana Lásky a pár dalších zemanožroutů to k ničemu dobré nebude. A ještě trocha ostudy pro republiku,“ domnívá se expremiér.