Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Předseda KSČM Vojtěch Filip si byl na Hradě postěžovat na ministry

Na Pražský hrad ve středu dorazil předseda KSČM Vojtěch Filip, aby s prezidentem Zemanem projednal svou nespokojenost s prací některých ministrů Babišovy vlády. Filip prezidenta informoval o tom, že není spokojen s prací ministrů dopravy Dana Ťoka (za ANO) a zahraničí Tomáše Petříčka (ČSSD).

„Pan prezident vyslovil nespokojenost s prací pana Petříčka, tam jsme se shodli, u pana Ťoka měl jiný názor než já,“ uvedl předseda KSČM, která ve Sněmovně toleruje menšinovou vládu hnutí ANO a sociální demokracie. Zemanovi ve vládě vadí jen Petříček, s prací ostatních ministrů je v rámci možností spokojen.

Komunisté kritizují ministra Ťoka dlouhodobě, naposledy kvůli prosincovému kolapsu na opravovaném úseku dálnice D1 na Vysočině. V případě Petříčka se KSČM nelíbil jeho postoj k rusko-ukrajinskému konfliktu v Azovském moři a k novému ukrajinskému zákonu, který rozšiřuje řady ukrajinských válečných veteránů o někdejší banderovce. Ťoka se i přes problémy s dálnicí zastává předseda vlády, za Petříčkem zase stojí ČSSD. Babiš ovšem už dříve naznačil, že by letos mohlo dojít k částečné rekonstrukci vlády.

Filip seznámil Zemana také s výsledky své cesty do Číny, kterou navštívil v polovině ledna. Předseda KSČM uvedl, že byl v Číně kvůli rozšíření spolupráce při výrobě malých dopravních letadel. “Čínské úřady v centru i v regionu potvrdily, že mají o spolupráci dál zájem,” řekl. Se Zemanem Filip mluvil i o zahraničních věcech. Jako místopředseda Sněmovny, jak uvedl, se brzy setká se svým protějškem v horní komoře Milanem Štěchem (ČSSD) kvůli koordinaci parlamentních zahraničních cest.