Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Ve Venezuele se neděje nic protiústavního, vysvětlil Zeman uznání prezidenta Guaidóa

Více než čtyři desítky států světa uznaly venezuelského vůdce opozice Juana Guaidóa za úřadujícího prezidenta Venezuely do uspořádání svobodných voleb. Prezident Miloš Zeman navíc jako jediný lídr západního světa ve svém gratulačním dopise pozval Guaidoá k návštěvě země. Mnoho politiků jej za tento krok kritizovalo, podle některých Zeman uznal Guaidoá prezidentem protiústavně a v rozporu s mezinárodním právem. Podle prezidenta se ale strhl okolo této věci naprosto zbytečný poprask.

„Fakt první vychází z venezuelské ústavy. Venezulský parlament je ovládán opozicí. Právě proto opozice odvolala prezidenta Madura z funkce. Podle venezuelské ústavy, jestliže je prezident odvolán, tak na jeho místo jako dočasný prezident nastupuje předseda parlamentu, což je Guaidó,“ řekl Zeman s tím, že se nestalo nic proti ústavě. „Naopak, kdyby tam byl nějaký pučistický plukovník nebo generál, určitě bych mu neblahopřál,“ vysvětlil ve čtvrtek v rozhovoru na TV Barrandov.

Zeman také poukázal na to, že Venezuela má rozsáhlá ložiska ropy, ale trpí přitom nesmírnou chudobou, rozpadem zdravotnictví a školství. „Ta země v první řadě potřebuje svobodné volby,“ dodal. „Když Maduro v těchto volbách zvítězí, tak se může stát opět prezidentem. Ale vůbec se nemluví o tom, že Venezuela vedle Zimbabwe v Africe je zemí s hyperinflací, která přesahuje tisíc procent a která ničí úspory,“ varoval Zeman.

Prezident doplnil, že když jsou znehodnocené úspory, tak se nemůže investovat, protože není z čeho. „To je důvod, proč ta vláda, ať už Madurova, nebo Chávezova, se dostala do stadia, kde jedna z nejbohatších naftových zemí má kromě hyperinflace nesmírnou chudobu, rozpad školství a zdravotnictví,“ upřesnil na závěr Zeman a znovu zdůraznil, že tato země skutečně potřebuje svobodné volby, a kdo zvítězí, rozhodnou pouze občané.