Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Pomluva a lež o Zemanově zdraví není trestný čin, státní zástupce případ smetl ze stolu

Bývalý radní města Brna Svatopluk Bartík se s konečnou platností vyhne potrestání za šíření lži o Zemanově rakovině. Státní zástupce Arne Nekula zamítl stížnost Hradu proti odložení trestního oznámení. Prezident tak v tuto chvíli už nemá žádnou možnost, jak se proti rozšíření lživé informace bránit.

Bartík dva měsíce před prezidentskou volbou na svém Facebooku zveřejnil, že prezident trpí rakovinou v terminálním stadiu a zbývá mu maximálně sedm měsíců života. Zprávu následně smazal. Pražský hrad označil tvrzení za nepravdivá a podal na Bartíka žalobu a trestní oznámení. Městský soud v Brně loni na žádost Zemanových právníků projednávání žaloby přerušil kvůli tomu, že by se nejdřív mělo vyřešit trestní oznámení.

„Závěr o tom, že v případě výroku Svatopluka Bartíka na adresu Miloše Zemana není dáno podezření z trestného činu, dle státního zástupce vychází v případě trestného činu pomluvy z absence jeho úmyslného zavinění, zejména ve vztahu k zákonem předvídanému škodlivému následku, jakož i jeho nedostatečné způsobilosti k tomuto následku,“ snažil se vysvětlit státní zástupce Arne Nekula, proč odložil trestní oznámení prezidentské kanceláře.

„Odůvodnění a právní závěry tohoto usnesení jsou ve svém společenském přesahu právně otřesné,“ reagoval advokát Pražského hradu Marek Nespala. „Tento delikt je deliktem ohrožovacím, nikoliv následkovým. Názor státního zastupitelství je, že pokud vyhrál, tak se nic nestalo. Ale to není pravda,“ vysvětlil Nespala. Závěr státního zástupce podle Nekuly napříště umožňuje, aby o sobě lidé šířili pomluvy beztrestně.

„Budete-li mít ambivalentní vztah ke svému sousedovi, konkurentovi, nadřízenému, starostovi či politikovi, můžete o něm na svém FB sdělit, že provádí zvrácené sexuální praktiky se zvířaty, které pak následně pojídá. Pokud někdo z přátel na FB tuto atraktivní informaci digitální rychlostí zveřejní, nemusíte mít strach ze svého trestního postihu, pokud napíšete na policii, že tuto informaci máte z důvěryhodného zdroje, potvrzeného jiným důvěryhodným zdrojem a poškozenému se nepodaří sehnat důkaz o neexistenci takového zdroje, když se navíc minulý týden v restauraci nechal slyšet, jak mu chutná vepřové!?,“ uvedl advokát ve svém oficiálním vyjádření.