Prezidenti ve světě

Aktuality o dění v zahraničí 

Schůzka s Trumpem nebude. Oba jsme prý ruští agenti, nebylo by to ono, říká Zeman

Prezident Miloš Zeman s odvoláním na velvyslance USA v ČR Stephena Kinga uvedl, že schůzka s jeho americkým protějškem Donaldem Trumpem je nepravděpodobná. Zdůvodnil to tím, že je stejně jako Trump označován za ruského agenta a že některé jeho postoje nejsou v souladu se současnou americkou politikou. Uvedl to v neděli pořadu Prezidentský Pressklub na Frekvenci 1.

„Americký velvyslanec King nedávno na setkání se studenty právnické fakulty prohlásil, že tato schůzka je nepravděpodobná z toho důvodu, že Trump je obviňován z toho, že je ruský agent. A já jsem také obviňován z toho, že jsem ruský agent. No, a kdyby se setkali dva ruští agenti, nebylo by to úplně ono,“ řekl Zeman. Zopakoval, že ho Trump po svém zvolení do Bílého domu telefonicky pozval, pak ale podle Zemana nastalo mlčení.

Zeman v této souvislosti připomněl, že byl proti vydání ruského občana Jevgenije Nikulina do Spojených států kvůli obvinění z hackerských útoků na servery různých sociálních sítích. Uvedl rovněž, že podporuje čínskou společnost Huawei v boji s počítačovými firmami, zatímco „Američané v tom konkurenčním boji stojí na opačné straně.“

Prezident tak opět ukázal, že za svými názory si stojí a nepotřebuje nikomu podlézat. „Jsem suverénní prezident suverénního státu. Svoje rozhodnutí rozhodně nepodmiňuji tím, jestli budu v očích – zdůrazňuji – jakékoli země vítán a obdivován,“ podotkl Zeman. „Nejsem ten, kdo by se jakékoli schůzky domáhal. Když mě někdo pozve, rád přijmu, ale když nepozve, tak se kvůli tomu rozhodně nezblázním,“ uzavřel.

Hrad oznámil pozvání od Trumpa k návštěvě Bílého domu už v prosinci 2016. Termín schůzky ale nikdy nebyl stanoven. Předloni v červnu Zeman uvedl, že od Trumpa dostal omluvný dopis za odsouvání schůzky. Oba prezidenti se tak zatím pouze krátce setkali na recepci, kterou americký prezident pořádal pro účastníky zasedání Valného shromáždění OSN.