Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Hrad oznámil další cestu, prezident se letos po roční pauze podívá na Vysočinu

Tvrz v Novém Veselí, procházky po okolí, četba a výlet na člunu. Tak poslední léta vypadaly Zemanovy dovolené na Vysočině, kde tak rád tráví čas. Vloni kvůli náročné prezidentské kampani poprvé vynechal oficiální návštěvu kraje a strávil jen pár dní na své chalupě. Prezidentův mluvčí dnes oznámil, že cesta na Vysočinu už je letos naplánovaná a prezident tam vyrazí počátkem léta.

„Návštěva je plánována na druhou polovinu června, přesný termín ale zatím není stanoven,“ uvedl Ovčáček. Prezident na pravidelné oficiální návštěvy Vysočiny jezdil každý rok po celé své minulé funkční období. Bylo to vždy na přelomu června a července, poté pokaždé časově přímo navázal soukromou dovolenou na své chalupě v Novém Veselí na Žďársku.

Klasický scénář „prázdnin na Vysočině“ byl vždy třídenní. První den přijela hlava státu na krajský úřad, kde se jí dostalo přivítání od hejtmana. Po něm vždy následovaly cesty po vybraných podnicích, městech a obcích. Po skončení oficiálního programu se pak Zeman přesouval na chalupu užít si soukromé volno.

„Vlezu do člunu, odvesluji od paparazzi, kteří čekají na břehu rybníka. A protože paparazzi neumí plavat, tak se za mnou nedostanou a já se budu kochat krásou Veselského rybníka, který je třetí největší na Vysočině. Ten týden budu takto mezi přáteli a člunem pendlovat. Pak odjedu a místo přátel mě čeká několik nepřátel a místo rybníka vyschlá poušť české politické scény,“ popisoval Zeman své dovolenkové plány při loňské návštěvě.

Na Vysočině už s prezidentem počítají, konkrétní program ale zatím není sestaven. „Hejtman Kraje Vysočina Jiří Běhounek byl v závěru loňského roku informován na společném jednání s prezidentem republiky o jeho záměru navštívit Kraj Vysočina v obvyklém termínu – ve druhé polovině června. Kancelář prezidenta republiky zatím termín nekonkretizovala, což je pochopitelné, neboť na přípravu této návštěvy je dostatek času,“ uvedla vedoucí sekretariátu vysočinského hejtmana Ivana Šteklová.